Česko vzpomíná na oběti holocaustu i Pražského povstání

Česko si připomíná 71 let od Pražského povstání. Tradiční pietní vzpomínky na oběti tvrdých bojů konce druhé světové války proběhly u Staroměstské radnice nebo u budovy Českého rozhlasu. Tam v revolučních květnových dnech roku 1945 zemřely v bojích s německou armádou desítky českých povstalců. Po celém Česku se vzpomíná i na oběti holocaustu. Ve více než desítce měst lidé čtou jejich jména a stručné osudy.

Pieta za oběti padlé v Pražském povstání u Staroměstské radnice
Zdroj: ČT24

Jen při bojích u budovy rozhlasu padlo v roce 1945 na 170 lidí. Uctít jejich památku tam přijde třeba předseda Senátu Milan Štěch nebo ministr obrany Martin Stropnický s náčelníkem Generálního štábu Josefem Bečvářem. Na oběti povstání budou lidé vzpomínat i u pomníku na mostě Barikádníků.  

  • Fotogalerie z rekonstrukce bojů Pražského povstání, která se na Žižkově uskutečnila v květnu 2015.

Během Pražského povstání padlo podle zpřesněných údajů Vojenského historického ústavu z loňského roku téměř 3 tisíce lidí. Podle historiků ale seznam není úplný, protože řadu obětí, především mimopražských bojovníků, se vůbec nepodařilo identifikovat. Smrt obránců Prahy připomínají po hlavním městě desítky pomníků a pamětních desek.

Pieta za oběti Pražského povstání u Staroměstské radnice
Zdroj: ČT24
Video V Terezíně četli jména přeživších už po šestadvacáté
video

V Terezíně četli jména přeživších už po šestadvacáté

V Terezíně četli jména přeživších už po šestadvacáté

Pietní akt u budovy Českého rozhlasu

Historik: Povstání se chystalo už od března 1939

Představitelé státu, pamětníci i občané si památku padlých při Pražském povstání a popravených v pankrácké věznici připomněli už ve středu. Sešli se u budovy Vrchního soudu v Praze a v budově věznice, kde u pamětních míst položením věnců uctili oběti. Jedním byla i Pankrácká sekyrárna, kde nacisté popravili stovky lidí obviněných z protiříšské činnosti.

Lidé si připomněli také památku těch, kteří během druhé světové války zemřeli v koncentračních táborech. V Terezíně četli už po šestadvacáté jména přeživších.

Ve Smetanových sadech v Plzni začaly předčítáním jmen Slavnosti svobody – jedny z největších oslav konce druhé světové války v zemi. Do 8. května čeká návštěvníky bohatý program. Připravený je hlavně jako pocta válečným veteránům.