Lidí v Dolních Břežanech u Prahy přibývá. Obec zřídila první hřbitov ve své historii

Dolní Břežany u Prahy mají nový hřbitov, který je vůbec prvním v historii obce. Stál jedenáct milionů korun a radnice o něj usilovala šest let. Nedařilo se jí sehnat vhodné pozemky a všechna povolení, včetně souhlasu odboru životního prostředí.

Lidé z Dolních Břežan dosud využívali hřbitovy v okolních obcích. Na čtyřech hektarech teď vyrostl park a uprostřed místo pro čtyři sta hrobů, rozptylovou loučku i kapli pod širým nebem.

„Jsme v těsném zázemí Prahy a počet obyvatel nám několikanásobně narostl,“ uvedl starosta Dolních Břežan Věslav Michalík. „Máme už na hřbitově uzavřeno padesát nájemních smluv.“

Nejprve urny, rakve až za rok

Hřbitov by měl sloužit hlavně pro ukládání uren do hrobů. Pohřbívat do země se tu začne nejdřív za rok. Radnice k tomu musí ještě nechat udělat hydrogeologický průzkum a získat povolení od hygieniků.

Video Události v regionech (Praha)
video

Jak se buduje nový hřbitov

Zdroj: ČT24

„Potřebujeme hydrogeologický posudek, abychom mohli posoudit délku tlecí doby pro ten konkrétní hřbitov,“ sdělila Libuše Polanská z Krajské hygienické stanice Středočeského kraje.

V Česku je podle Asociace pohřebních služeb míst pro ukládání rakví do země dostatek. Zájem o tento druh pohřbu má zhruba čtvrtina lidí, většinou z Moravy.