Vandalové stojí města miliony. Speciální chemií jdou ale graffiti dolů rychle

Ročně města přijdou kvůli vandalům o miliony korun. Praha kromě budov a historických památek řeší nejčastěji škody v hromadné dopravě. Dopravní podnik platí ročně za jejich nápravu 15 milionů. Tradičně jde hlavně o graffiti, samolepky a poškrábaná skla. V posledních letech ale cena za jejich odstraňování přece jen začala klesat. Problémy ale trápí i jiná města. V Chrudimi například kvůli vandalům posilují hlídky strážníků. 

Lidem, kteří se starají o úklid vozů dopravního podniku, začíná směna většinou až večer, kdy už je většina denních spojů v depu. Graffiti se v tramvajích nejčastěji objevují buď na zadní plošině, nebo na kabině řidiče.

V Praze se každou noc ve všech vozovnách dohromady čistí až sedmdesát vozů. Speciální chemií jdou ale naštěstí nápisy dolů až překvapivě rychle. Náprava škod jen v tramvajích stála loni přes tři miliony korun.

Hodně posprejovaný vlak metra nesmí vyjet

Největší škody ovšem vznikají v metru, i když nejsou tolik vidět. Hodně posprejovaný vlak totiž nesmí vůbec vyjet. Loni stál v metru boj s vandaly přes deset milionů.

Video Události v regionech (Praha)
video

Vandalové v Praze napáchají nejvíce škod v metru

Vandalové v Praze napáchají nejvíce škod v metru

Na sousoší z Karlova mostu se vrací výzdoba poničená vandaly

Podle dopravce by pomohlo víc kamer. Jenomže ty slouží například v tramvajích v podstatě jen jako zpětná zrcátka. Záznam totiž nesmí průběžně ukládat. V autobusech zase může řidič záznam spustit jen v krizové situaci. Dopravní podnik proto nyní usiluje o to, aby kamery se záznamem mohl instalovat co nejčastěji.

Kreativita sprejerů nicméně v poslední době začala klesat. Podle mluvčí dopravního podniku Anety Řehkové klesly náklady na odstraňování graffiti za posledních pět let zhruba na polovinu.

 

Vandalové se nevyhýbají ani památkám. Nedávno dva cizinci posprejovali například i Karlův most. Před časem na něm někdo poškodil také sousoší sv. Kříže. Restaurátoři už zhotovili kopie pozlacené orlice a další výzdobu. Zaplatilo je Sdružení výtvarníků Karlova mostu. Na sochu se vrátí na začátku května.  

V Chrudimi poničili vandalové kašnu i morový sloup

Vážné problémy s vandaly má ale nejen Praha. Bojuje s nimi například i historické město roku 2013 – Chrudim. Tamní radnice aktuálně řeší hned čtyři útoky. Vandalové posprejovali historickou budovu v klášterních zahradách nebo poškodili kašnu a morový sloup v centru města.

Video Události v regionech (Praha)
video

Chrudim kvůli vandalům posiluje hlídky strážníků

Nejčastěji ale vandalové útočí na odpadkové koše. V lepších případech zůstávají poškozené, v horších případech zmizí úplně. Radnice už proto na víkendy posílila hlídky strážníků. Policie pak požádala o mimořádné peníze na nové bezpečnostní kamery.