Spor kvůli utíkajícím psům. Lidé ve Slavkově u Brna se jich bojí, obec na majitele nemá páku

Nepřetržité štěkání ve dne v noci. Obyvatele Slavkova u Brna nejdříve trápil jen nedostatek spánku. Nyní se ale situace podle nich zhoršila. Psi totiž začali svému majiteli utíkat a mimo zahradu jsou agresivní. Julie Jiříkovská už se před nimi jednou musela zavřít v autě. Tamní strážníci řeší problém se psy několikrát do roka.

Video Události v regionech (Brno)
video

Sousedský spor ve Slavkově u Brna

„Vraceli jsme se s přítelem od veterináře, vystoupili jsme z auta a on mi říkal, ať se hned vrátím zpátky, že před naším domem jsou tři velcí psi. Já ho ale neposlechla a šla jsem se podívat, jestli tam není jejich pán,“ začala vyprávět Julie Jiříkovská. Psi se proti ní rozběhli a naštěstí se stačila vrátit do auta. „Skákali nám po autě, bylo to nepříjemné. Pak přijela policie, ale psi utekli,“ popsala. Chodit ven se svým psem se od té doby bojí. „Když skáčou po plotě, tak nevíte, jestli ho přeskočí nebo ne a já bych o svého nerada přišla,“ dodala.

Nepříjemné zkušenosti s chovanými psy – bandogy – mají i obyvatelé, kteří bydlí hned vedle zahrady. „Poslední dva tři roky se tu špatně žije. Tak dvakrát do měsíce utečou. Naposledy na mě vystartovali, když jsem chtěl vyjít z domu,“ okomentoval svůj zážitek Jindřich Kachlík. Nakonec musel doma čekat, dokud si je majitel neodvolal. „Máme dva malé pejsky a bojíme se s nimi na procházku. Když jde přítelkyně, tak si s sebou bere mobil a pepřový sprej, kdyby se něco stalo,“ doplnil. 

Nepomohly ministerstvo, zastupitelství ani veterina

Kvůli agresivním psům na sídlišti zasahovali strážníci už minimálně pětkrát. „Utekli a ohrožovali kolemjdoucí. Stalo se, že jeden zaútočil na pána, ale ten stačil uskočit,“ uvedl strážník Petr Smejsík. Podle něj v okolí zahrady nemůžou být děti sami. „Pouze v doprovodu rodičů, protože pro tak velké zvíře jsou v uvozovkách snadná kořist. Navíc téměř stoprocentně agresivně reagují na jiné psy,“ popsal situaci Smejsík.

Problém řeší vedení města už od roku 2014. „Přestupků jsme řešili sedm. Ta situace je pořád stejná, jsou stejné problémy, psi utíkají stejným způsobem a ohrožují okolí,“ uvedla Hana Řezáčová, která je vedoucí odboru vnitřních věcí ve Slavkově. Situaci probírala s veterinární správou, která psy zkontrolovala. Protože ale nebyli týraní, tak je nemohla majiteli odebrat. Situaci nevyřešilo ani ministerstvo zemědělství. „Obrátila jsem se na něj kvůli odebrání nebo propadnutí psů. Řekli, že to nejde,“ vysvětlila. Nepomohlo jí ani státní zastupitelství.

Obec se ještě může soudit o sousedská práva

Obci podle právničky Leitnerové zbývá poslední možnost. Město se může domáhat takzvané ochrany sousedských práv. Tuto možnost podle ní obec už využila, nyní se čeká na soudní rozhodnutí. „Pokud bude město úspěšné a soud rušiteli uloží, aby zabránil útěku psů, a on toto rozhodnutí poruší, tak by mu byly uloženy pokuty ze strany exekučního soudu,“ doplnila právnička.

Majitele psů redaktorka ČT u domu zastihla, ale odmítl se jí vyjádřit na kameru. Podle jeho slov je ale u něj vše v pořádku, psy má zavřené v kotcích a nikoho neohrožuje. Přesto se sem strážníci kvůli volně se pohybujícím psům několikrát do roka vracejí. Majitel vždy dostane pokutu. Kvůli svým psům jednou skončil i u soudu a odešel s podmínkou.