Děti z Jihlavska se od učitele tuberkulózou nenakazily. Testy byly u všech negativní

Víc než tři stovky dětí ze základních škol v Polné na Jihlavsku a Měříně na Žďársku mají za sebou testy na tuberkulózu. Všechny jsou negativní. Nemocnice v Jihlavě a Novém Městě na Moravě je prověřovaly kvůli africkému lektorovi angličtiny, který je učil. Letos v únoru totiž skončil právě s tuberkulózou v jihlavské nemocnici.

Tuberkulinové testy onemocnění neprokázaly, část dětí musí ještě na rentgen
Zdroj: ČT24 Autor: ČT24

Lektor angličtiny z jihoafrické Zambie učil v loňském školním roce několik týdnů čtvrtou a pátou třídu základních škol v Polné a Měříně. Letos s ním školy už smlouvu neobnovily. Muž ale nedávno skončil s otevřenou tuberkulózou v nemocnici v Jihlavě. Všechny děti, které s ním přišly do styku, musely na vyšetření.
Tuberkulinové testy naštěstí neprokázaly, že by se některý ze žáků TBC nakazil. U polenských dětí to už potvrdily i preventivní rentgeny plic. Žáci z Měřína na ně budou postupně dojíždět ještě do konce května.

Učitel se nakazil zřejmě při pobytu v Africe

Kdy a jak se učitel nakazil nedokáže přesně určit zřejmě nikdo. Nicméně podle lékařů a hygieniků se to nejspíš stalo při jeho loňském pobytu v Africe, kam odjel v létě po skončení výuky v obou školách. Když se letos v lednu vrátil, tuberkulóza u něj propukla naplno. Podle lékařů byl spouštěcím mechanismem pravděpodobně nějaký šok pro imunitní systém, kterým mohla být například právě rychlá změna klimatu. Nicméně právě proto lékaři předpokládají, že stovky školáků nebyly ve velkém nebezpečí.