Pitnou vodu v Mikulčicích zamořil trichlorethen. Hygienici pátrají po příčině

Kontaminovaný zdroj pitné vody objevili hygienici v Mikulčicích na Hodonínsku. Ve vodě naměřili velké množství nebezpečné látky – trichlorethenu. Toho se v ní nachází skoro dvakrát víc, než je zákonem povolený limit. Po zdroji znečištění inspektoři ČIŽP pátrají. Obec musí odebírat vodu z jiného vodovodu.

V Mikulčicích museli odpojit zdroj pitné vody. Obsahuje jedovaté látky
Zdroj: ČT24 Autor: ČT24

Dříve se v Mikulčicích pyšnili kojeneckou vodou, teď ji můžou využít maximálně na umývání auta. Kvůli vážnému znečištění chlorovanými uhlovodíky ji proto nechali zastavit.

„V současné době nemůžeme zpracovávat surovou vodu, kterou jsme čerpávali z hlubinných vrtů. Musíme přebírat vodu z vodovodu Podluží,“ říká starosta Mikulčic Jan Vlašic.

Na chuti to lidé nepoznají, v peněžence ale ano. V Podluží stojí kubík vody 26 korun, to je asi o osm víc, než lidé platili dosud. K odběru se ale budou muset připočítat i provozní náklady.

Vodu ze sousedního Podluží budou muset v Mikulčicích odebírat až do doby, než se zjistí příčina znečištění. Tu starosta začal řešit s Českou inspekcí životního prostředí.
„Proběhlo tam už nějaké terénní šetření, bohužel zatím jsme nevypátrali žádný zdroj, který by mohl znečištění podzemní vody způsobit,“ vysvětluje ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP Jindřich Mikeš . Tomu, kdo za znečištění může, hrozí pokuta až několik milionů korun.

Video ČIŽP řešila už několik podobných případů
video

ČIŽP řešila už několik podobných případů

Zdroj: ČT24