Začaly přijímačky do bakalářských oborů. Uchazeče podpořili studenti MENDELU

Vykroč pravou nohou! Tfuj tfuj tfuj. Studenti Mendelovy univerzity v pondělí přišli podpořit své budoucí kolegy, kteří skládali přijímací zkoušky. Univerzita Obrany v Brně a právě Mendelova univerzita jsou prvními vysokými školami, na kterých letos začaly přijímací testy. V posledních letech ale počet přihlášek na tříleté studium klesá.

Studenti MENDELU podpořili budoucí vysokoškoláky
Zdroj: ČT24

„Snažíme se jim zpříjemnit den přijímaček, pomoct jim se stresem a nervozitou a ukázat jim, na co mohou těšit, kdyby se dostali,“ popsala iniciativu starších studentů Gabriela Chaloupková z Mendelovy univerzity. Podle ní někteří budoucí vysokoškoláci jejich snahu ocenili a snažili se do budovy vkročit pravou nohou, ostatní byli příliš nervózní na to, aby si všimli povzbuzujících transparentů.

Tento týden proběhnou přijímací zkoušky také na Masarykově univerzitě. Na ni se letos přihlásilo o tři tisíce méně lidí než loni. „Nejvíce uchazečů se hlásí na Lékařskou fakultu – 7467 přihlášek. Obdobně tomu tak bylo i v minulém roce. Lékařská fakulta je tradičně následována Filozofickou fakultou – 7136 přihlášek,“ uvedla mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová.

Uchazečů o studium ubylo i na brněnském Vysokém učení technickém. Na další akademický rok evidují o dva tisíce méně přihlášek. „Podle prognóz ČSÚ by se ale tento pokles měl letošním rokem zastavit a následujících deset let by měl být počet potenciálních uchazečů o studium zhruba stejný jako letos,“ vysvětlila tisková mluvčí VUT Radana Kolčavová.

Za menším počtem přihlášek do bakalářských oborů stojí podle univerzitních statistik klesající demografická křivka a také to, že si zájemci podávají přihlášek méně – namísto čtyř už třeba jen dvě.