Pardubická jatka ustupují parku pro Rio. Demolice je předražená, říká opozice

V Pardubicích začala demolice objektů bývalých jatek na okraji Tyršových sadů, uvolněný prostor má v srpnu posloužit olympijskému parku věnovanému letním hrám v Riu de Janeiru. Podle radniční opozice je ale demolice téměř dvojnásobně předražená a obdobně mluví i stavaři.

Olympijské parky letos v Česku vzniknou hned čtyři: v Pardubicích, Plzni a Ostravě, hlavní pak na Lipenské přehradě. Východočeši počítají s rozpočtem osmi milionů korun a kromě přenosů ze srpnové olympiády představí na stanovištích velké množství sportů. Polovinou nákladů na projekt sportovního městečka přispějí pardubické hejtmanství, Český olympijský výbor a sponzoři.

Olympijskému parku nyní musí ustoupit stará pardubická jatka. V probíhající první etapě, která potrvá až do konce června, se zbourají všechny nadzemní části budov. Původní dlažba zatím v areálu zůstane, část pod objekty směrem do ulice U Stadionu dělníci upraví pro potřeby olympijské akce. Směrem k Tyršovým sadům provedou terénní úpravy.

Lokalita je také součástí záměru oprav blízkého letního stadionu a jeho okolí přibližně za 300 milionů korun. Vzniknout má sportovní komplex s fotbalovým stadionem pro druhou ligu, další hřiště, hotel, parkovací dům a nábřežní promenáda. Radnice počítá se státními dotacemi i soukromými investicemi.

Kontroverze kolem demolice

Areál patří Nadaci pro rozvoj města Pardubic, která na bourací práce dostala peníze od města. Demolice by měla stát zhruba šest milionů korun, což se také v současnosti stává terčem kritiky radniční opozice i některých stavařů. „Nedovedu si představit, že bych v prvním nástřelu dal cenu vyšší než dva miliony korun,“ prohlásil stavař Martin Bílek s tím, že zbourání je předražené až o dvě třetiny.

Opoziční zastupitelé mají navíc podezření, že demolici nadace platí účelově. Kdyby ji totiž platilo samo město, mohlo by ji zastupitelstvo kvůli ceně zablokovat hlasováním. „Tato zakázka je velmi kontroverzní, nadace pro rozvoj města by měla soutěž přehodnotit a zakázku vypsat znovu – jestli to ještě lze,“ prohlásil František Brendl z hnutí Pardubáci.

Nadace se brání tím, že proběhla řádná veřejná soutěž, do které podalo přihlášku pět firem a že žádný zákon neporušila. „Všichni, kdo kritizují, se do veřejné soutěže mohli přihlásit,“ prohlásil správce nadace Jiří Čáň.

Kontroverze o údajně předražené demolici město neřeší poprvé. Když nechalo před lety zbourat chátrající sportovní halu, zodpovídal za demolici právě Jiří Čáň, ještě jako šéf investic. Pardubice původně měly demoliční firmě zaplatit dva miliony korun, nakonec vybraly v opakovaném tendru společnost, která naopak městu zaplatila sto tisíc korun. Na bourání vydělala prodejem železné konstrukce. Jiří Čáň krátce po tom funkci opustil. 

Video Události v regionech (Praha)
video

Reportáž: Spor o demolici pardubických jatek