Ostře sledovaný konvoj

ČT24

ČT24
neděle 29. března 2015 Taťána

Stát chce od Krajské zdravotní zpět 176 milionů

Velikost textu:
aktualizováno 11. 5. 2012 22:05

Ústí nad Labem – Krajské zdravotní společnosti se může kontroverzní nákup vybavení pro regionální nemocnice prodražit o dalších 176 milionů. Ministerstvo financí oznámilo, že bude chtít vrátit tuto část původně 353milionové dotace. Podle ministerstva byla zakázka výrazně předražená o 96 milionů, zbylých 80 milionů, které má Krajská zdravotní zaplatit, je sankce za pochybení. Peníze od státu už společnost dostala, stát sám však slíbené refundace od Evropské unie už nedostal.

Sídlo Krajské zdravotní a.s.
Sídlo Krajské zdravotní a.s.

Krajská zdravotní už peníze dostala proplacené od státu a o tom, kolik bude muset vrátit, rozhodne po konzultaci s ním dotační úřad Regionálního operačního programu (ROP) Severozápad. Mezi oběma institucemi je totiž poměrně komplikovaný vztah - o vyplacení peněz rozhoduje dotační úřad, jdou ale nejdřív ze státního rozpočtu. A do něj je proplácí Evropská unie, s níž jedná ministerstvo financí. Kdyby si tedy dotační úřad dotaci nesnížil, ministerstvo by mělo dvě možnosti - buď požádat EU o celých 353 milionů, nebo nežádat o nic a vše zaplatit ze státní kasy.

"Stanovená výše způsobilých výdajů je 321,1 milionu korun. Zbylé výdaje ve výši 95,8 milionu nebyly dle názoru ministerstva vynaloženy v souladu se zásadou řádného finančního řízení," uvedl náměstek ministra financí Jan Gregor. Z oprávněných nákladů navíc chce vypočítat pětadvacetiprocentní pokutu, tedy 80,3 milionu korun.

Ředitel dotačního úřadu ROP Severozápad Pavel Markvart se k návrhu staví zdrženlivě. "Budeme o tom jednat. Abychom dotací krátili, musíme mít jasně doložené pochybení a vyčíslenou částku předražení," řekl Markvart. Dotace činily původně 353 milionů korun, zbytek si Krajská zdravotní hradila ze svého. Pokud by dotační úřad s požadavkem ministerstva souhlasil, dotace by se fakticky snížila na polovinu.

Že se při nákupu přístrojů udělaly chyby, to si kromě ministerstva myslí i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který už dal firmě pokutu 700 000 korun, ale jen za administrativní chyby při výběrovém řízení. Nákupem se od roku 2010 zabývalo celkem pět auditů, problémy konstatoval jen jeden z nich, který zadalo ministerstvo financí. Dotační úřad a Krajská zdravotní tvrdí, že nákupy předražené nebyly.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.