Táborská místostarostka šla na demonstraci. Občan si na to stěžoval na ministerstvu

Ministerstvo vnitra vyzvalo táborské zastupitele, aby projednali účast místostarostky Michaely Petrové (SZ) na březnovém pochodu proti xenofobii. Reagovalo tak na stížnost, kterou poslal jeden z táborských občanů.

Video Události v regionech (Praha)
video

Události v regionech: Táborský občan si stěžoval na místostarostku, která byla na demonstraci

Ministerstvo vnitra dostalo z Tábora stížnost na nevhodné vystupování místostarostky Petrové. Týká se její účasti na pochodu proti xenofobii, byť se ho zúčastnila pouze pasivně – neměla žádný projev ani nekřičela hesla.

Činností Michaely Petrové se však nebude zabývat ministerstvo, nýbrž městské zastupitelstvo. „Pokud ministerstvo vnitra obdrží od občana obce stížnost na starostu, místostarostu či jiného člena zastupitelstva obce, která směřuje do oblasti její samostatné působnosti, předává takové podání konkrétní obci či městu k vyřízení,“ vysvětlila mluvčí ministerstva Martina Němcová.

Táborský starosta Jiří Fišer (T 2020) se nad stížností pozastavil. „Zastupitelstvo projedná konkrétní podání konkrétního občana. Ale já neznám ani jeho jméno, bylo vygumováno,“ podotkl. Postup ministerstva považuje za nepatřičný zásah do místní samosprávy. Diskusi ke stížnosti nechystá, na schůzi bude zastupitele jen informovat.

Pochod, ke kterému se připojila i místostarotska, proběhl v polovině března. Reagoval na demonstraci proti migraci a za svrchovaný český stát, kterou v té době v Táboře pořádala radikální Národní demokracie. Sama Michaela Petrová nevidí na své účasti na protiakci nic problematického. „Jsem zcela svobodná občanka ve zcela svobodném státě. Popotahovat mě za to, že jsem proti xenofobii, mi přijde úplně absurdní,“ zdůraznila. 

Obě shromáždění sledovala policie a několik lidí poté podezírá z nezákonného jednání. Michaela Petrová ale mezi nimi není. „Prověřujeme jeden z řečnických projevů a dva muže, kteří si zakryli obličej šátkem,“ uvedl policejní mluvčí Jiří Matzner.