Soud přiklepl pozůstalým odškodné 7 milionů, teď budou peníze vracet

Nejvyšší soud snížil v úterý odškodnění pro pozůstalé po ženě, která zemřela před dvěma lety při dopravní nehodě na Domažlicku. Původně měla dcera a rodina dostat přes 7 milionů korun. Nově jim náleží necelá desetina. O další peníze se bude muset rodina soudit v civilním řízení.

Nejvyšší soud zrušil verdikt z roku 1959
Zdroj: ČTK Autor: Václav Šálek

Předchozí soudy nepostupovaly podle Nejvyššího soudu při výpočtu náhrady správně. Například nevysvětlily, proč mnohonásobně překročily dosud přiznávané částky a nevyžádaly si podklady pro některá tvrzení pozůstalých.

Přiměřená náhrada za usmrcení blízkého člověka při trestné činnosti se podle Nejvyššího soudu pohybuje mezi dvěma sty a pěti sty tisíci korunami. „V případě mimořádných okolností lze sumu snížit i zvýšit. Vše ale musí být doloženo, prokázáno,“ zdůraznil předseda senátu František Hrabec. Dodal, že u dcery zemřelé ženy důvody pro zvýšení jsou, ale ne na sedm milionů korun – i 700 tisíc korun je částka nad rámec vytyčených mantinelů. Soudce poukázal například na to, že dcera také jela v autě a viděla svou matku umírat.

Video "Odškodné má kompenzovat pouze míru urpení ne majetkovou újmu," řekl předseda senátu František Hrabec
video

„Odškodné má kompenzovat pouze míru utrpení, ne majetkovou újmu,“ řekl předseda senátu František Hrabec

Zdroj: ČT24

Odškodné sice snížil, trest řidiči ale soud potvrdil

Nehodu, při které zemřela matka tenkrát sedmileté dívky, zavinil řidič, který v úseku se zákazem předjíždění předjížděl dodávku výrazně vyšší rychlostí, než byla povolená. Při tom narazil do auta odbočujícího doleva. Žena v autě zemřela. Její dceři soudy přiznaly za utrpení způsobené ztrátou blízké osoby odškodnění 4,5 milionu korun. Další dva a půl milionu měl viník zaplatit matce a bratrovi oběti. Řidič dostal navíc podmíněný trest a sedmiletý zákaz řízení.

Řidič jak s trestem, tak s výší částky odškodného nesouhlasil. Podle něj nesla část viny na nehodě i řidička, která s dostatečným předstihem před odbočováním nenajela ke středu vozovky. Trest pro řidiče Nejvyšší soud potvrdil.

Pojišťovna odškodné zaplatila, rodina ho bude muset vracet

Několikamilionovou sumu už mezitím rodině pojišťovna zaplatila. Je pravděpodobné, že ji budou muset vrátit a případně znovu uplatňovat nárok v civilním řízení. Zmocněnkyně poškozených Pavlína Zíková podobné rozhodnutí soudu neočekávala. „Poradíme se a zvážíme další kroky,“ řekla. Také odsouzený muž připustil, že je situací zaskočen a zatím přesně neví, co pro něj znamená.

Rozhodnutí Nejvyššího soudu je obsáhlé. Posloužit by mělo jako vodítko v podobných případech a sjednotit rozkolísané přístupy různých soudů při stanovování odškodného.