Rožnovská Bečva mění koryta. Posouvá se o patnáct metrů

Rožnovská Bečva se stěhuje do nového koryta. V pondělí silničáři začali řeku posouvat o patnáct metrů v Zubří na Vsetínsku. Důvodem jsou úpravy nebezpečné křižovatky na mezinárodním tahu na Slovensko. Na řešení situace čekají místní už několik let.

„Po první etapě, což byla výstavba levého břehu, přecházíme do výstavby pravého břehu, a proto bylo nutné přepustit vodu na levý břeh,“ vysvětlil Jiří Vašek ze společnosti Cobbler Zašová, která má stěhování řeky na starosti. Úpravy koryta jsou nutné kvůli rozšíření nedaleké křižovatky o odbočovací pruhy ze směru od Valašského Meziříčí i od Rožnova pod Radhoštěm.

Přeložení řeky tak nejvíce pomůže řidičům, kterých úsekem denně projede okolo dvaceti tisíc. Křižovatka totiž nyní bývá často ucpaná auty, ktrá chtějí odbočit z hlavní silnice do Zubří. „Stavba je pro naše občany velmi podstatná. Od rozšíření křižovatky si slibujeme plynulejší, rychlejší a bezpečnější provoz,“ řekl starosta Zubří Lubomír Vaculín (ČSSD).

Nová křižovatka bude hotová v listopadu

Po nové silnici začnou řidiči jezdit už v závěru letošního roku. Předtím na ně čekají problémy při napojování cesty, kolony by mohly vznikat hlavně na podzim. Až do jara 2017 budou trvat další související práce, terénní úpravy a oprava chodníků.

Město o úpravu křižovatky usiluje už několik let. „O posunu koryta Bečvy jsem poprvé slyšel už před více než deseti lety. Projekt se plánoval dlouhou dobu. Původní idea byla kruhový objezd, ale toto řešení se ukázalo jako technicky neproveditelné,“ dodal Vaculín. Regulace toku ale začala už mnohem dříve na konci 19. století. V celé délce byla Rožnovská Bečva usměrněná už v roce 1895.

Video Události
video

Události: Bečva mění koryto