Za přípravu prodeje marihuany dostal zastupitel Cichý podmínku

Ústecký krajský soud potrestal zastupitele Trmic Marcela Cichého dvouletým vězením s podmíněným odkladem na čtyři roky za přípravu prodeje marihuany na Slovensko. Státní zástupkyně pro Cichého žádala deset let vězení, soud ale zmírnil právní kvalifikaci. Bratranec Cichého Ladislav Cichy má strávit ve vězení osm a půl roku, třetí z obžalovaných Pavel Kišš dostal podmíněný trest.

Marcel Cichý podle soudu připravoval prodej marihuany na Slovensko. Cena za kilogram drogy měla být 100 000 korun. Soud se v rozhodnutí opírá především o odposlechy a SMS zprávy mezi obžalovanými. Cichý se podle soudu dopustil přípravy, z obchodu ale sešlo mimo jiné kvůli špatné kvalitě drogy. „Po doplnění dokazování při hlavním líčení nebylo prokázáno, že by k předání marihuany Slovákům došlo, ba spíše naopak byla tato možnost vyvrácena,“ řekl předseda trestního senátu Jiří Bednář.

Cichý se k rozsudku nevyjádřil, ponechal si lhůtu pro případné odvolání. Ve své závěrečné řeči připustil, že obchod zvažoval především kvůli finanční tísni, nakonec od něj ale sám upustil. „Můj klient fakticky souhlasí se všemi závěry soudu, vyhověl prakticky všem námitkám obhajoby. Ale zůstává odlišný názor na dobrovolné upuštění od trestného činu, protože pan Cichý říká, že se žádného činu fakticky dopustit nechtěl. Podle mého názoru se musí posuzovat každé upuštění u každého spoluobviněného zvlášť,“ řekl advokát Marcela Cichého Zdeněk Grus.

Video Události v regionech (Praha)
video

Za přípravu prodeje marihuany dostal zastupitel Cichý podmínku

Trojice mužů byla obžalovaná jako organizovaná skupina podle nejpřísnějšího odstavce trestního zákona a hrozilo jim až 18 let vězení. Soud ale právní kvalifikaci zmírnil. „Podle soudu nešlo o organizovanou skupinu, šlo o nahodilé setkání osob, které využily příležitosti, která se jim naskytla. To znamená, nešlo o nějaké plánované jednání skupiny, která by se zabývala pácháním takovéto trestné činnosti, šlo o ojedinělý exces,“ uvedl Bednář.

Ladislav Cichy má strávit osm a půl roku ve vězení. Kromě přípravy prodeje marihuany ho soud potrestal i za prodej pervitinu na Slovensko. Trojici kurýrů téměř s kilogramem pervitinu zadržela slovenská policie. Všichni jsou stíháni na Slovensku.

Třemi lety vězení s podmíněným odkladem na pět let potrestal soud třetího obžalovaného Pavla Kišše, který vypěstoval marihuanu určenou pro plánovaný prodej na Slovensko. Vypěstoval zhruba 4,5 kilogramu drogy. Tu podle soudu distribuoval i na Ústecku.

Rozsudek není pravomocný. Státní zástupkyně si ponechala lhůtu pro případné odvolání, stejně jako Cichý i Cichy. Práva na odvolání se vzdal jen Kišš, který se k distribuci marihuany přiznal.