Domovy pro seniory - dlouhé seznamy žadatelů a čekací lhůty

Najít místo v domově pro seniory není jednoduché. Centra jsou totiž přeplněná a žadatelé čekají od několika týdnů po několik měsíců. Navíc neexistuje žádná přehledná databáze, která by uváděla volné kapacity jednotlivých zařízení. Zájemci proto ještě před podáním žádosti stráví i několik hodin telefonáty do různých domovů.

Domovy pro seniory na jižní Moravě jsou plné
Zdroj: ČT24 Autor: Luboš Pavlíček

„Hledala jsem místo pro svou babičku, která se začátkem února zranila,“ začala vyprávět Hana Výstupová. Po úrazu nohy zůstala její babička upoutaná na lůžku a potřebuje čtyřiadvacetihodinovou péči a také lékaře, který by jí mohl být neustále na blízku. „Obrátila jsem se nakonec na centrum v Kyjově, vyplnila žádost, a čekám,“ doplnila Výstupová.

Případná kladná odpověď je pro ni důležitá. V ostatních zařízeních, kam telefonovala, jí totiž sdělili, že mají plno. Také na místo právě v Centru služeb pro seniory Kyjov se čeká i měsíce. S podobným problémem se jen na jižní Moravě potýkají tisícovky lidí. První problém - často neví, kde hledat. Nejrychlejší způsob pro ně je hledání v centrálním registru sociálních služeb, kde jsou kontakty na jednotlivá zařízení.

Registr nicméně neuvádí třeba kapacitu nebo počet obsazených míst. Nezbývá tak, než vzít do ruky telefon, a, v pracovní době, jednotlivá zařízení obvolávat. Telefonáty do jednotlivých center strávila několik hodin i Výstupová.

Domovy nemají o žadatelích přehled

Kvůli dlouhotrvajícímu vyřizování a přeplněnosti domovů podávají někteří zájemci i několik přihlášek naráz. Zařízení pak nemají přehled o tom, kolik lidí skutečně na lůžko čeká. „Žádáme příbuzné, aby nás o všech změnách informovali. Chápeme ale, že si někdy nevzpomenou,“ uvedl ředitel Jan Letocha Centra pro seniory v Kyjově.

Tomu lidé ohledně volných kapacit volají několikrát týdně. „Jejich klasická otázka je: jak dlouho se u vás čeká?“ popsal Letocha. Žadatelů pak mají zhruba dvě stě. Loni se jim uvolnilo jen třicet pět míst. „Ne nadlouho. Pracovníci osloví dva, tři nejpotřebnější a jeden z nich nastoupí do pár dní,“ uzavřel ředitel.

Přehlednějšímu seznamu žadatelů by mohla pomoci například centrální forma evidence. Taková, kde by hledající nebo samotná zařízení spolu lépe komunikovali, ale neexistuje. A kraj, největší zřizovatel domovů na jižní Moravě, s ním ani nepočítá.

Seniorů bude v krajích příbývat

Jihomoravský kraj zřizuje celkem 79 zařízení, na Zlínsku pak funguje 32 krajských domovů. Právě kraje nebo obce spravují většinu domovů pro seniory, další pak vlastní třeba neziskové organizace. Volných lůžek je ale stále nedostatek. Třeba v Jihomoravském kraji má aktuálně o ubytování zájem přes tisíc seniorů a pro zlínské domovy platí tříměsíční čekací lhůta. 

A nová místa v domovech pro seniory budou potřeba stále. Podle lékařů totiž bude seniorů přibývat a země na stárnutí populace není připravená. Chybí tu systém dlouhodobé péče o seniory. Demografové odhadují, že by v České republice mohlo v roce 2025 žít téměř 600 tisíc lidí starších 80 let.