ČT24

ČT24
středa 5. srpna 2015 Kristián

Rožnov pod Radhoštěm zpřístupnil unikátní rozhlednu

Velikost textu:

Zlín - Rožnov pod Radhoštěm dnes otevřel unikátní rozhlednu podle náčrtu, který je starý víc než sto deset let. Jak už je u staveb slovenského architekta Dušana Jurkoviče obvyklé, stavba hýří barvami a ozdobnými detaily.

Detail unikátní rozhledny v Rožnově pod Radhoštěm
Detail unikátní rozhledny v Rožnově pod Radhoštěm

Rozhledna je vysoká devatenáct metrů, zdobí ji ruční práce tesařů, klempířů a kovářů. Tvoří jí dvě stě kubíků bukového dřeva, všechny kmeny musely být staré kolem sta let. "To je skutečně skvost. Divím se, že to v dnešní době ještě někdo dokáže," chválí práci řemeslníků návštěvník rozhledny Josef Chlebek.  

Architekti rozhlednu stavěli jen podle jednoduchého, více než sto let starého náčrtu architekta Jurkoviče. Umělecké detaily pak precizovali v archivu jeho prací v Bratislavě. Na vrchol rozhledny vede osmdesát pět schodů, panorama ale zatím budí rozpaky.

Výhled na Javorníky ještě ujde, ale výhled na hlavní beskydský hřeben neexistuje. Vidět jsou jen vrcholky stromů. Za situaci může spor radnice a ochránců přírody, který zastavil vykácení stromů v blízkosti rozhledny. Dnes se kvůli němu přímo na rozhledně pohádali místostarosta Rožnova a šéf ochránců přírody. "Co mě mrzí, je skutečnost, že kvůli stromům není moc vidět do kraje," říká návštěvnice rozhledny Marie Jeníčková.  

Správní řízení k celému sporu ještě neskončilo. Nejdřív se ale bude kácet až v zimě, v době vegetačního klidu.

přehrát video
Reportáž Josefa Kvasničky
Kontakt na autora reportáže: josef.kvasnicka@ceskatelevize.cz

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.