Uherský Brod aneb Když nemáte slov

ČT24

ČT24
neděle 1. března 2015 Bedřich

Rožnov pod Radhoštěm zpřístupnil unikátní rozhlednu

Velikost textu:

Zlín - Rožnov pod Radhoštěm dnes otevřel unikátní rozhlednu podle náčrtu, který je starý víc než sto deset let. Jak už je u staveb slovenského architekta Dušana Jurkoviče obvyklé, stavba hýří barvami a ozdobnými detaily.

Detail unikátní rozhledny v Rožnově pod Radhoštěm
Detail unikátní rozhledny v Rožnově pod Radhoštěm

Rozhledna je vysoká devatenáct metrů, zdobí ji ruční práce tesařů, klempířů a kovářů. Tvoří jí dvě stě kubíků bukového dřeva, všechny kmeny musely být staré kolem sta let. "To je skutečně skvost. Divím se, že to v dnešní době ještě někdo dokáže," chválí práci řemeslníků návštěvník rozhledny Josef Chlebek.  

Architekti rozhlednu stavěli jen podle jednoduchého, více než sto let starého náčrtu architekta Jurkoviče. Umělecké detaily pak precizovali v archivu jeho prací v Bratislavě. Na vrchol rozhledny vede osmdesát pět schodů, panorama ale zatím budí rozpaky.

Výhled na Javorníky ještě ujde, ale výhled na hlavní beskydský hřeben neexistuje. Vidět jsou jen vrcholky stromů. Za situaci může spor radnice a ochránců přírody, který zastavil vykácení stromů v blízkosti rozhledny. Dnes se kvůli němu přímo na rozhledně pohádali místostarosta Rožnova a šéf ochránců přírody. "Co mě mrzí, je skutečnost, že kvůli stromům není moc vidět do kraje," říká návštěvnice rozhledny Marie Jeníčková.  

Správní řízení k celému sporu ještě neskončilo. Nejdřív se ale bude kácet až v zimě, v době vegetačního klidu.

přehrát video
Reportáž Josefa Kvasničky
Kontakt na autora reportáže: josef.kvasnicka@ceskatelevize.cz

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Němcov: opoziční předák, jehož přímost posmrtně ocenil i Putin
    Video
    Němcov: opoziční předák, jehož přímost posmrtně ocenil i Putin aktualizováno 28. 2. 2015 18:43 Moskva Charismatický. Tak Borise Němcova charakterizovali jeho stoupenci: velkoměstští liberálové. Vystudovaný fyzik strávil v politice čtvrt století. V parlamentu byl od roku 1990.
   • Sobotka Babišovi: Vládní strany se nenapadají
    Video
    Sobotka Babišovi: Vládní strany se nenapadají vydáno 28. 2. 2015 19:39 Premiér Bohuslav Sobotka se ohradil proti výhradám vicepremiéra Andreje Babiše, které dnes zazněly na sněmu ANO. Lidé podle ministerského předsedy nečekají, že se vládní strany budou ...
   • Kartou bezkontaktně? Češi patří ke špici
    Video
    Kartou bezkontaktně? Češi patří ke špici aktualizováno 28. 2. 2015 20:11 Každou druhou bezhotovostní platbu zaplatí Češi pomocí bezkontaktní platební karty a řadí se tak v tomto ohledu k nejvyspělejším evropským zemím. V loňském roce zaplatili lidé ...
   • Pegida už vpochodovala i do Británie
    Pegida už vpochodovala i do Británie aktualizováno 28. 2. 2015 21:07 Newcastle – Na 400 lidí se sešlo v severoanglickém Newcastlu na první demonstraci hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida) v Británii. Do centra města ale dorazily i ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.