Poslední dějství hry o Řecko

ČT24

ČT24
pondělí 6. července 2015 Státní svátek - Mistr Jan Hus

Za podvody míří starosta Chlumce na 5 let za mříže

Velikost textu:

Ústí nad Labem – Ústecký krajský soud dnes poslal bývalého starostu Chlumce na Ústecku Romana Hanusche na pět let do vězení. Odsoudil jej za pokus o dotační podvod, porušení pravomoci veřejného činitele a povinnosti při správě cizího majetku. Hanusch způsobil obci uzavřením nevýhodných smluv bez vědomí zastupitelstva škodu nejméně 16 milionů korun. Chlumec dokonce čelil exekuci.

Roman Hanusch
Roman Hanusch

Pětapadesátiletý Hanusch vedl obec od 90. let, jako starosta usiloval o to, aby počet obyvatel Chlumce překročil 5 000 kvůli vyšším příjmům z daní do rozpočtu obce. Obec proto chtěla postavit 40 rodinných domků. Smlouvy o spolufinacování projektu s developerem, který pozemky od obce koupil, ovšem starosta uzavřel bez vědomí zastupitelstva. Obec zavázal k zaplacení veřejného osvětlení, poloviny ceny vybudování přípojek inženýrských sítí a 70 procent ceny příjezdových komunikací.

Hanusch chtěl podvodem získat peníze ze státní kasy

Kromě toho Hanusch na ministerstvu financí požádal o dotaci na vybudování těchto sítí, to ale nemohlo dát peníze na již dokončenou stavbu. Proto starosta podal podle soudu novou dotační žádost s prodlouženým termínem ukončení stavby na stejnou investici a úředníky ministerstva ujistil o tom, že jde o akci jinou. Navíc v příloze k dotaci bylo čestné prohlášení o výběrovém řízení, které ale fakticky nebylo, a zfalšovaný výpis z katastru nemovitostí, podle nějž měly pozemky patřit obci, což už v té době nebyla pravda. Úředníci nakonec pojali podezření a dotaci obci nepřidělili.

Starosta také navíc podle rozsudku bez výběrového řízení uzavřel smlouvu na stavební práce původně za sedm milionů korun, dalšími dodatky smluv ale jejich cena vzrostla na téměř 13 milionů. Obec ale v té době neměla na jejich zaplacení peníze a s investicí nebylo počítáno ani v rozpočtu. Stavební firma práce obci vyfakturovala, starosta jí nakonec podepsal směnku na 12,7 milionu korun. Obec kvůli ní čelila v roce 2009 exekuci ve výši 18,1 milionu korun, kterou musela nakonec vyřešit prodejem nemovitostí včetně budovy obecního úřadu v dražbě. Starostu zastupitelé odvolali v listopadu 2009.

přehrát video
Reportáž Jana Stuchlíka

Hanusch nesmí být deset let úřední osobou

Soud uznal Hanusche vinným také z nezákonného uzavření smlouvy o budoucím prodeji rybníka. Peníze od firmy inkasoval a použil pro chod obce, přestože podle soudu věděl, že rada prodej neprojednala a k uzavření kupní smlouvy nedojde. Firmě tak způsobil škodu asi milion korun. Kromě pětiletého trestu vězení soud rovněž Hanuschovi na deset let zakázal vykonávání činnosti úřední osoby. V dalších částech obžaloby, které se týkaly výstavby bytových domů za sedm milionů korun, byl zproštěn.

Kontakt na autora reportáže: jan.stuchlik@ceskatelevize.cz
Zdroj: ČT24, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Merkelová a Hollande Řecku: Nová jednání? Času je málo
    Merkelová a Hollande Řecku: Nová jednání? Času je málo aktualizováno před 1 hodinou Evropa rozpačitě reaguje na výsledky řeckého referenda, které odmítlo požadavky úspor navrhované trojkou věřitelů. Zatímco představitelé zemí jižního křídla eurozóny naznačují ...
   • Řecké banky zůstanou v úterý a ve středu zavřené
    Řecké banky zůstanou v úterý a ve středu zavřené aktualizováno před 55 minutami Atény/Washington – Bankovní prázdniny v Řecku se prodlouží. Tamní banky zůstanou zavřené ještě v úterý a ve středu, přičemž limit pro výběr peněz z bankomatů se nezmění.
   • Česko čeká ochlazení. V pátek může být pod dvacet
    Video
    Česko čeká ochlazení. V pátek může být pod dvacet aktualizováno před 1 hodinou Po vlně veder, která během prodlouženého víkendu rozpálila Česko i celou střední Evropu, přijde citelné ochlazení. Zatímco dnes v republice znovu padaly teplotní rekordy a na ...
   • Baroko coby bestseller
    Galerie
    Baroko coby bestseller vydáno před 25 minutami Zcela nové dílo, věnované barokní architektuře v Čechách, má přes svoji poměrně vysokou cenu (1200 Kč) a značný rozsah (takřka 800 stran) nečekaný úspěch mezi zájemci a ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.