Všude fialová. Louky v Lačnově zbarvily tisíce květů šafránu

Louky v Lačnově na Zlínsku nabízejí každé jaro kouzelnou podívanou. V bohatých koloniích tam vykvétá ohrožený šafrán bělokvětý. Tamní populace čítá až 35 tisíc rostlin a je nejpočetnější v České republice.

Rozkvetlá louka v Lačnově
Zdroj: ČT24 Autor: ČT24

Šafrán bělokvětý barví navzdory svému jménu louky v Lačnově do fialova. Křehké květy kvetou jen pár dnů. Výjimečně, když má rostlina dobré podmínky, až dva týdny. Přírodní památka Lačnov proto v těchto dnech láká k výletům množství lidí.

Původně rostl šafrán bělokvětý v Alpách, na Valašsko se dostal před staletími. Podle legendy v seně pro koně napoleonských vojáků nebo formanů, kteří jezdili do Rakouska. Recept na pěstování šafránu je překvapivě jednoduchý. Roste tam, kde se louka nejméně udržuje. „Nehnojí se ničím. Louky dvakrát do roka posečeme nebo je spásají ovce,“ říká Antonín Martinka z Lačnova.

Právě používání hnojiv v minulosti tyto květiny málem vyhubilo. Posledních dvacet let se jim však daří tak dobře, že se objevují na nových místech. Z pasek se šafrán přestěhoval i do některých lačnovských zahrad.

 

Lidé, kteří si přijedou do Lačnova louky prohlédnout, by měli zůstat jen u pozorování. Za utržení nebo pošlapání přísně chráněné rostliny hrozí až desetitisícová pokuta.

Video Louky v Lačnově nabízejí pohádkovou podívanou
video

Louky v Lačnově nabízejí pohádkovou podívanou

Zdroj: ČT24

Příbuzná rostlina – šafrán setý – se využívá ve farmacii a je také oblíbeným kořením, které masu, omáčkám i likérům přidá příjemně výraznou chuť. Patří mezi nejdražší koření, na výrobu jednoho kilogramu je potřeba přibližně 200 tisíc sušených květů.