Uherský Brod aneb Když nemáte slov

ČT24

ČT24
neděle 1. března 2015 Bedřich

Starosta nechal bez povolení vykácet alej v Žebráku

Velikost textu:

Žebrák - Téměř sto osmdesát stromů podél potoka v centru Žebráku na Křivoklátsku padlo za oběť plánované stavbě protipovodňové zdi. Hořovický úřad přitom povolil vykácení jen necelé poloviny z nich. Stromy nechal pokácet místní starosta na žádost Lesů ČR, které protipovodňovou ochranu budují. Postup starosty nyní prověřují úřady.

Pokácené stromy v Žebráku
Pokácené stromy v Žebráku

Lesnická pila poslala k zemi celkem 177 vzrostlých lip, olší a javorů. Hořovický úřad přitom tak masivní kácení nepovolil. "Náš úřad vydával povolení pro vykácení 75 kusů stromů do průměru 50 centimetrů," potvrdil Jan Blecha. Stromy zmizely, aby udělaly prostor protipovodňové zdi, kterou na břehu Stroupinského potoka budují Lesy České republiky.

Ty se nakonec rozhodly udělat mnohem větší zásah, než povolili úředníci, požádali proto o spolupráci starostu Žebráku. "Kácení bylo řádně povoleno rozhodnutím příslušného orgánu ochrany přírody, Městským úřadem Žebrák," hájí postup Lesů ČR jejich mluvčí Zbyněk Boublík.

Sám starosta Daniel Havlík připouští, že o kácení nerozhodovalo zastupitelstvo. Rozhodnutí nemohl nikdo připomínkovat, ani se proti němu odvolat, na úřední desku ho totiž nevyvěsil. Havlíkův postup už prověřuje inspekce i kraj a místní sepisují petici.

přehrát video
Reportáž Lucie Komňacké
Zdroj: ČT24

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Němcov: opoziční předák, jehož přímost posmrtně ocenil i Putin
    Video
    Němcov: opoziční předák, jehož přímost posmrtně ocenil i Putin aktualizováno 28. 2. 2015 18:43 Moskva Charismatický. Tak Borise Němcova charakterizovali jeho stoupenci: velkoměstští liberálové. Vystudovaný fyzik strávil v politice čtvrt století. V parlamentu byl od roku 1990.
   • Sobotka Babišovi: Vládní strany se nenapadají
    Video
    Sobotka Babišovi: Vládní strany se nenapadají vydáno 28. 2. 2015 19:39 Premiér Bohuslav Sobotka se ohradil proti výhradám vicepremiéra Andreje Babiše, které dnes zazněly na sněmu ANO. Lidé podle ministerského předsedy nečekají, že se vládní strany budou ...
   • Kartou bezkontaktně? Češi patří ke špici
    Video
    Kartou bezkontaktně? Češi patří ke špici aktualizováno před 3 hodinami Každou druhou bezhotovostní platbu zaplatí Češi pomocí bezkontaktní platební karty a řadí se tak v tomto ohledu k nejvyspělejším evropským zemím. V loňském roce zaplatili lidé ...
   • Pegida už vpochodovala i do Británie
    Pegida už vpochodovala i do Británie aktualizováno před 2 hodinami Newcastle – Na 400 lidí se sešlo v severoanglickém Newcastlu na první demonstraci hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida) v Británii. Do centra města ale dorazily i ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.