V některých firmách půjdou zaměstnanci do práce i na Velký pátek

Velký pátek je letos poprvé po více než 60 letech státním svátkem. Odstavení výroby by ale bylo pro některé firmy natolik ztrátové, že budou jejich zaměstnanci pracovat i v tento den. Běžnou otevírací dobu bude mít i většina obchodních řetězců.

Velký pátek je letos poprvé státním svátkem
Zdroj: ČTK Autor: Luboš Pavlíček

Zítra půjde do práce například stovka zaměstnanců společnosti Kovolit. „Zastavit výrobu je pro nás daleko dražší, než když pracujeme v nepřetržitém provozu. Odstavujeme výrobu jen dvakrát do roka, abychom provedli nezbytnou údržbu,“ vysvětluje obchodní ředitel Kovolitu Jiří Čapek. „Svátky výrobu jen prodražují. Cena za Velký pátek je 750 tisíc,“ doplňuje.

Někteří dělníci půjdou do práce i ve státní svátek
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

Naopak ve firmě Liko ve Slavkově u Brna se výroba od pátku až do pondělí zastaví. Příští týden si ale zaměstnanci budou muset pospíšit. Musejí dodržet termíny zakázek. Zastavená výroba znamená pro firmu ztrátu asi půl milionu.

Obchodní řetězce omezí pracovní dobu jen v pondělí

Zatímco například v Německu nebo Rakousku má na Velký pátek naprostá většina obchodů zavřeno, v Česku to tak nebude. Například většina hypermarketů bude mít otevřeno i o Velikonocích. Některé zkrátí pracovní dobu pouze v pondělí.

Podle ministerstva financí kvůli novému svátku klesne roční HDP asi o 4 desetiny procenta. Analytici jsou ale optimističtější. „Řada odvětví bude fungovat, samozřejmě ne všechny, takže z mého pohledu lze očekávat pokles HDP o dvanáct třináct miliard,“ odhaduje Tomáš Menšík, analytik společnosti Cyrrus.

Velký pátek byl jako státní svátek v Česku do padesátých let

Velký pátek připomínající výročí ukřižování Ježíše Krista patří mezi významné svátky katolické církve. Poslanecká sněmovna schválila návrh zákona obsahující Velký pátek jako svátek 21. října 2015. 2. prosince 2015 novela zákona o státních svátcích, o významných dnech a o dnech pracovního klidu prošla v Senátu a 11. prosince 2015  podepsal zákon prezident České republiky.

Jako den pracovního klidu nebo státní svátek se Velký pátek slaví asi ve čtyřiceti zemích světa, například v Británii, Německu, Rakousku, Slovensku, Skandinávii, ale i v Austrálii, Brazílii, Kanadě a dokonce na Kubě. V Československu se Velký pátek slavil jako státní svátek do 50. let dvacátého století.