Trolejbusy s nápisem "Nudíte se v Hradci?" musely z Hradce zmizet

Odvěká rivalita mezi Hradcem Králové a Pardubicemi dostala nový rozměr. Pardubické muzeum si zaplatilo reklamu na trolejbusech druhého města. To ji považuje za provokaci a vozy odstavilo. Důvodem je slogan: „Nudíte se v Hradci Králové? Zámek Pardubice.“

Video Události
video

Nudíte se v Hradci Králové? Pojeďte do Pardubic, láká tamní zámek

Královéhradecká radnice a tamní dopravní podnik teď kvůli reklamě řeší stovky stížností. „Lze se na to dívat jako na nadsázku, ale také jako na provokaci a urážku,“ řekl ředitel hradeckého dopravního podniku Miloslav Kulich.

Reklama pobouřila i vedení města, kauzu teď řeší i hradecký primátor Zdeněk Fink. „Výrobky nebo služby, které se obtížně prodávají, z nějakých důvodů sahají do spodních pater reklamy, a to je asi ten případ,“ myslí si Fink.

Velké náměstí v Hradci Králové
Zdroj: ČTK
Autor: Hurin Martin

Trolejbusy, na kterých je reklama umístěná, už po Hradci Králové nejezdí. Znění textu chce dopravní podnik změnit. „Změna by spočívala v tom, že tam nebude ta provokace se sloganem nudíte se v Hradci Králové, protože tady se asi nikdo nenudí,“ řekl Kulich.

Reklamu objednával ředitel Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek. Paradoxní je to, že on sám v Pardubicích pracuje, ale narodil se a bydlí v Hradci Králové. Tvrdí, že reklama urážlivá není a trvá na tom, aby na hradeckých trolejbusech zůstala. „Myslím si, že takové způsoby zásahu do svobodného projevu nepatří do dnešní doby,“ uvedl Libánek.

Magistrát Pardubic
Zdroj: ČTK
Autor: Petr Švancara

Zatímco královéhradecký primátor nešetří kritikou, pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD) chce udělit řediteli muzea odměnu. „Je potřeba ocenit, že pardubický zámek je vidět a zvážím mimořádnou odměnu,“ potvrdil hejtman.

Rivalita obou měst trvá po staletí, obyvatelé si vzájemně neřeknou jinak než Mechováci – tedy lidé žijící v Hradci Králové a Perníkáři – tedy obyvatelé Pardubic.