Všichni zastupitelé Karlových Varů za ANO opouští hnutí

Pět zastupitelů a významných členů ANO v Karlových Varech odchází z hnutí. Nesouhlasí s postoji vedení ANO v kraji, protlačováním nových a k vedení loajálních lidí nebo s tím, že vedení bez vysvětlení zamítlo obnovení místní organizace v Karlových Varech, kterou před časem zrušilo. Nezařazení zastupitelé prý ale budou i nadále podporovat koalici KOA, ČSSD, KDU-ČSL. 

Podle vyjádření, které zaslali nespokojení členové ANO médiím, například vedení strany udržuje informační embargo na všechny vnitrostranické informace, včetně toho, kolik má hnutí členů. Podepsaní jsou pod ním zastupitelé Čestmír Bruštík, Pavel Andrejkiv, Jan Bárta, Renáta Rojková a Vladimír Kvasnička.

Hnutí prý také prosazuje do vysokých funkcí lidi, kteří ještě v září nebyli členy strany, ale jsou více loajální, nebo třeba bez vysvětlení zamítlo obnovení místní organizace v Karlových Varech, kterou vedení ANO v prosinci 2014 bez oficiálního vysvětlení zrušilo. Potýkala se prý s vnitřními problémy a spory.

„Učinili jsme všechny kroky k ukončení členství k 15. březnu 2016 v Hnutí ANO 2011 dle stanov. K 16. březnu ukončil činnost Zastupitelský klub při městě Karlovy Vary za Hnutí ANO 2011. Zastupitelé svázáni s vzniklým mandátem z řádných voleb v roce 2014 budou prozatím fungovat jako nezařazení a mandáty si ponechají,“ uvedl Bruštík, který je náměstkem karlovarského primátora.

Nezařazení zastupitelé budou prý i nadále podporovat koalici KOA, ČSSD, KDU-ČSL. Primátor Petr Kulhánek (KOA) i náměstek Michal Riška (ČSSD) věří, že dnešní rozhodnutí bývalých členů ANO nemusí vést k rozkladu koalice. 

„Všichni zastupitelé, kteří byli v ANO a zřejmě už tam nejsou, drží koaliční dohodu a koalice funguje bez jakýchkoli změn dál. To, jestli to bude znamenat formální úpravu koaliční smlouvy, je jiná věc. Jestli mají na sobě nějakou nálepku ANO, nezávislí nebo něco jiného, je pro mě v tuto chvíli druhořadé,“ uvedl k tomu primátor Kulhánek, který je nyní v zahraničí.