Část propuštěných z OKD dostane práci na likvidaci ekologických škod

Pokud bude OKD propouštět, zaměstná stát až 300 propuštěných horníků na likvidaci ekologických škod, která probíhá v Moravskoslezském kraji. Řekl to ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) po jednání vlády, která se situací v OKD zabývala. Společnost zatím propouští zaměstnance v menší míře. Co učiní dále, pojede příští čtvrtek zjišťovat Mládek spolu s ministryní práce a sociálních věcí Michaelou Marksovou (ČSSD). Na cestu plánuje pozvat i ministra financí Andreje Babiše (ANO).

Důl Paskov
Zdroj: ČTK Autor: Josef Horázný

Pro případ hromadného propouštění v OKD chce vláda podpořit stavbu nových průmyslových zón, kde by našli propuštění zaměstnanci novou práci, část z nich by ale stát mohl zaměstnat sám.  

„Chtěli bychom aktivizovat státní podnik Diamo, který by mohl odstraňovat ekologické škody a mohl by zaměstnat 200 až 300 horníků, kteří by odešli z OKD,“ uvedl Mládek. Dodal, že by zaměstnání lidí propuštěných z dolů umožnilo urychlit již naplánované práce.

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová dodala v rozhovoru pro ČT, že se její úřad snaží přizpůsobit nabídku náhradních zaměstnání struktuře propouštěných lidí, kterou ale zatím nezná. 

„Čekáme na informace, jak to přesně bude: Kdy se bude případně propouštět, kolik to bude lidí a hlavně kdo přesně to bude,“ uvedla. Někteří propuštění by podle ní mohli najít práci i v sousedních regionech. V tom případě by jim stát proplácel příspěvek na dojíždění.

Video Události
video

Lidé propuštění z OKD by mohli dostat práci při odstraňování ekologických škod

Lidé propuštění z OKD by mohli dostat práci při odstraňování ekologických škod

M. Marksová: Máme zmapována volná místa u jiných zaměstnavatelů

 

OKD zatím propouští pomalu, ministři chtějí slyšet, jak to bude dále

OKD zatím podle ministra Mládka propouští tak, aby nepřekročila hranici, za kterou se mluví o hromadném propouštění. „Podle signálů, které máme, propouštějí lidi, ale snaží se to dělat tak, aby nenaplnili znaky hromadného propouštění, dělají to partyzánským způsobem,“ řekl.

Představitelé NWR, která těžařskou společnost vlastní, zatím o budoucnosti otevřeně nepromluvili poté, co vzali zpět původní informaci generálního ředitele OKD Dala Ekmarka, podle kterého firma chystala propuštění poloviny zaměstnanců.

Ministr průmyslu a obchodu ale očekává, že na čtvrteční schůzce, které se zúčastní spolu s Michaelou Marksovou a možná i Andrejem Babišem, se dozví více. „Potřebujeme jasné slovo od managementu, co vlastně chtějí dělat,“ poznamenal Mládek.

Kromě nových pracovních míst by mohli propuštění zaměstnanci OKD začít dostávat státní příspěvky ke zmírnění sociálních dopadů. Propuštění horníci by mohli dostávat měsíčně 8000 korun a ostatní zaměstnanci 7000 korun po dobu tří let. Celkem by do roku 2021 šlo asi o 1,2 miliardy korun.

Nejde jen o horníky, varoval hejtman

Hejtman Moravskoslezského kraje Miloslav Novák (ČSSD) doufá, že balíček opatření bude připraven. Nejde podle něj jen o 4000 horníků, ale i o zaměstnance dodavatelských firem. Obává se, že důsledkem bude až dvanáct tisíc nově nezaměstnaných lidí v regionu. V současnosti přitom v Moravskoslezském kraji hledá práci přes 70 tisíc lidí, což je nejvyšší číslo v zemi.

OKD je v existenčních problémech, hlavně kvůli klesajícím cenám uhlí. Těžba je  pro firmu ztrátová i přes úsporná opatření. OKD patří společnosti New World Resources (NWR), jež má nového většinového majitele – skupinu Ad Hoc Group (AHG), která sdružuje tři nadnárodní investiční společnosti, dosavadní věřitele firmy.