Lidé v Ostravě mohou platit za dopravu elektronickou peněženkou

Cestující ostravskou městskou hromadnou dopravou mohou nově platit jednotlivé jízdy pomocí elektronické peněženky. Novinku v odbavování, která doplňuje papírové jízdenky, dlouhodobé kupony a čipové karty, zavedl Dopravní podnik Ostrava spolu s krajským dopravním integrovaným systémem. Od příštího léta bude možné platit v ostravské městské dopravě i běžnou bankovní kartou.

Platbu elektronickou peněženkou umožňují čtečky, které jsou instalovány ve vozech ostravské městské hromadné dopravy i u dalších dopravců zapojených do krajského integrovaného dopravního systému ODIS. Kromě Ostravy lze elektronickou peněženkou platit také ve spojích společností Arriva Morava, TQM-holding a ČSAD Frýdek-Místek.

Výhody při přestupech i v meziměstských spojích

Podmínkou je, aby si cestující koupil elektronickou kartu ODIS a do ní kredit. Stačí ji pak přiložit ve vozech na terminál a ihned se mu odečte dvacet korun za časově neomezenou jízdenku, na kterou může prvních třicet minut neomezeně přestupovat.

V případě jízdy kratší než deset minut pasažér zaplatí jen čtrnáct korun. Pokud před výstupem přiloží kartu ke čtečce, vrátí se mu do elektronické peněženky šest korun -  rozdíl mezi přestupní a krátkodobou jízdenkou. Zatímco dlouhodobé časové jízdenky jsou pro ty, kdo jezdí denně, pořád výhodnější, elektronické peněženky by měly sloužit hlavně lidem, kteří nejezdí hromadnou dopravou pravidelně.

Video Události v regionech (Ostrava)
video

Reportáž: Do tramvaje v Ostravě s elektronickou peněženkou

Reportáž: Do tramvaje v Ostravě s elektronickou peněženkou

Rozhovor s koordinátorem ODIS Alešem Stejskalem

„Cestující nemusí shánět papírovou jízdenku a nemusí si hlídat čas. Pokud si dobije kredit, nebude muset vůbec chodit do našich provozoven, protože elektronickou peněženku si může pořídit prostřednictvím zákaznického portálu,“ vysvětloval Jaroslav Šimíček z Dopravního podniku Ostrava. Majitel karty může koupit jízdné i svému spolucestujícímu.

Elektronická peněženka, pomocí které lze platit i zlevněné či studentské jízdné, je výhodná také při přestupech z ostravské hromadné dopravy do meziměstského autobusu. Při využití časově neomezené jízdenky za dvacet korun může cestující do třiceti minut přestoupit bezplatně. Ušetří devět korun za základní sazbu, která platí u regionálních jízdenek.

„V rámci systému ODIS však zatím tato vazba nefunguje směrem do Karviné a Havířova. I tam by se to mělo zavést do konce února," doplnil Stejskal. Od prosince budou elektronickou peněženku pro jednotlivé jízdy zkoušet na Jablunkovsku také České dráhy. Pokud se osvědčí, bude platit i ve vlacích po celém kraji.

Příští rok postačí bankovní platební karta

Klasické papírové jízdenky mají být v Ostravě platné ještě čtyři roky. Označovačů však už nyní ve vozech ubylo na úkor čteček. Dlouhodobé papírové kupony nahrazují čipové karty a postupně zaniknou úplně. Od příštího roku budou moci cestující v Ostravě platit také obyčejnou bankovní kartou.

„Máme připravený podobný projekt jako v Plzni, ale ten náš je trochu jiný, srovnatelný spíše se systémem v Londýně,“ uvedl manažer Visa Europe Fratnišek Junger. Do roku 2018 by měl být zaveden tento způsob placení jízdného po celém kraji.

Prezentace nového odbavovacího systému v Ostravě
Zdroj: ČTK
Autor: Drahoslav Ramík

Nový systém odbavování v ostravské hromadné dopravě provází informační kampaň. Její součástí jsou i prezentace v předváděcích autobusech na různých místech ve městě. Zaměstnanci dopravního podniku v nich zájemcům vysvětlují, jak systém funguje. Nový systém odbavování stál čtyřicet milionů, financovaný je z regionálního operačního programu.