EDISON proti předsudkům a škatulkování. Studenty učí cizinci

Cizinci učí české studenty. Na několika jihomoravských školách v poslední době za katedrou nevyučují klasické předměty jako matematika, chemie nebo fyzika, ale kulturní rozdílnosti. Třeba to, jaké svátky slaví v Iránu, nebo jaká společenská pravidla platí na Tchaj-wanu.

Svou kulturu představuje studentům celkem 14 cizinců
Zdroj: ČT24

Dvaadvacetiletý Wei-chien z Tchaj-wanu, o rok mladší Naďa z Tuniska i sedmadvacetiletá Vietnamka Hien se snaží přiblížit studentům z jižní Moravy svou zemi a kulturu. Díky projektu EDISON je učí třeba své tradiční tance i svůj jazyk 14 cizinců.

„Češi jsou trochu stydliví. Ale když s nimi navážete vztah, jsou velmi přátelští a milí. V tomto ohledu si myslím, že jsou podobní obyvatelům Tchaj-wanu. Cítím se tu jako doma,“ popsal studenty Wei-chien.

Chceme odstranit předsudky a škatulkování

Tento projekt má studenty nejen motivovat učit se cizí jazyky, ale také rozšířit obzory a poznat jiné kultury. „Cílem projektu je, aby studenti vnímali svět jinak, než jak jim ho zobrazují média. Také se snažíme o to, abychom odstraňovali předsudky a nějaký zaškatulkovaný názor na kultury a národy,“ vysvětlila organizátorka projektu Andrea Troppová z neziskové organizace AIESEC. Právě v rámci této organizace projekt vznikl. 

Právě odstranění předsudků je v době, kdy se do Evropy hromadně stěhují uprchlíci, podle organizátorů nejdůležitější. „Doufám, že studenti, kteří tento projekt absolvovali, už nepoví, že lidé z Iránu jsou všeobecně zlí. Ale řeknou: 'My jsme měli stážistku z Iránu a byla skvělá. Byla taková jako my,'“ dodala Troppová.