Stropnický stavební předpisy neprosadil, Krnáčová ho viní z neschopnosti

Pražští radní neschválili ani jeden z klíčových materiálů, které předkládal náměstek primátorky Matěj Stropnický (Trojkoalice/SZ). Problematiku pražských stavebních předpisů převzala místo Stropnického do gesce primátorka Adriana Krnáčová (ANO). V reakci na to se sešel klub Trojkoalice - chce vypracovat seznam toho, jak dosud funguje koalice na pražském magistrátu, a podle toho rozhodne o dalším postupu. Podle vedení pražských zelených je zásah do pravomocí Stropnického v rozporu s koaliční smlouvou, ale dál podporují projekt Trojkoalice v radě.

„Neschopnost náměstka Stropnického vyřešit problém s pozastavenými stavebním předpisy začala vážně ohrožovat zájmy Prahy a hrozí nám odejmutí práva vydávat si samostatně pražské stavební předpisy,“ uvedla Krnáčová. „V takové situaci už není nadále možné přihlížet experimentům pana Stropnického a musela jsem zasáhnout,“ doplnila primátorka.

Předpisy by podle ní měly být dokončeny do konce roku. Krnáčová prý několikrát upozorňovala, že Stropnický nepostupuje správně. „Dlouho jsem Stropnického hájila a zastávala se ho, mohl mít dobré úmysly, měl těžký úkol, ale postup, který zvolil, nevedl ke zdárnému konci,“ uvedla.

Zda bude namísto Stropnického řešit rovněž přípravu nového územního metropolitního plánu ona, není jasné a bude prý záležet na dohodě koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice.

Návrh předpisů nyní rozešle vedení města jednotlivým radnicím k připomínkování. Přijaté a schválené by měly být podle Krnáčové do konce letošního roku. V rámci připomínkového řízení neočekávám žádné komplikace, řekla primátorka.

Stropnický: ANO a ČSSD podléhají developerům

Stropnický ovšem výtky ze strany primátorky odmítl. Navíc prý zástupce Trojkoalice nikdo neupozornil, že je alternativní návrh předpisů připravován, a viděli jej poprvé až dnes. „My nevíme, kdo to dělal a na čí zadání,“ uvedl Stropnický a návrh označil za kompilát několika dokumentů. Společně s Institutem plánování a rozvoje Stropnický svůj i primátorčin návrh posuzuje. „Musela to nějakou dobu připravovat, ale mě o tom neinformovala,“ dodal v pořadu Události, komentáře.

„Změny se nekonají, staré projekty a praktiky pokračují, Trojkoalice je přehlasovávána faktickým spojenectvím přátel starých pořádků ANO a ČSSD, a tak pouze přihlížíme politice zažít město stejně.“

Matěj Stropnický

„Z toho návrhu vypadly všechny předpisy, které omezují developery. Zejména tzv. plánovací smlouvy, jimiž jsem chtěl zajistit, aby se developeři podíleli na výstavbě veřejné vybavenosti (školy, parky nebo komunikace), a tím ušetřili městu náklady. Ale zdá se, že je developerská lobby velmi silná a že ČSSD a ANO jí v tuto chvíli na plné čáře podléhají,“ prohlásil Stropnický v Událostech v regionech. 

V reakci na dnešní jednání rady se sešel zastupitelský klub Trojkoalice - ten si chce vypracovat seznam, který zhodnotí dosavadní fungování vedení města. Následně se rozhodne, jak bude nadále postupovat, uvedl po jednání Matěj Stropnický . 

„Je třeba udělat sumář věcí, které se daří a nedaří. Ten následně projednají jednotlivé strany a poté bude projednán na zasedání zastupitelského klubu,“ řekl Stropnický. Výsledný materiál chce Trojkoalice předložit ANO a ČSSD. Dokument by mohl být hotov do konce tohoto týdne. Podle Stropnického je v rámci koalice více problémů: např. regulace hazardu, financování městských částí nebo neshoda na dopravních opatřeních spojených s otevřením tunelu Blanka.

Video Události v regionech (Praha)
video

Stropnický: Z návrhu vypadlo vše, co omezuje developery

Stropnický: Z návrhu vypadlo vše, co omezuje developery

Stropnický (SZ): Nabídl jsem Trojkoalici rezignaci, nepřijali ji

MMR hrozí, že Praze odebere výjimku

 Ministerstvo pro místní rozvoj na začátku roku na 15 měsíců účinnost předpisů pozastavilo. Vadilo mu mimo jiné to, že předpisům chybělo schválení Evropské komise. Následně radní rozhodli o dvojí novelizaci – věcné a technické části. Věcnou část schválili už v červnu.

Ministerstvo ale varovalo, že pokud Praha nepřijme stavební předpisy do března 2016, metropoli v rámci novely stavebního zákona odebere pravomoc vlastní stavební předpis vytvářet. To děsí i developery. Poukazují na to, že situace v Praze je od ostatních měst odlišná, ať už například mírou zalidnění, či existencí metra. „Podle obecných předpisů se v Praze nedá stavět, zkoušeli jsme to. Bude to katastrofa, nebude se několik let stavět. Netýká se to jen soukromých investorů. Ani Praha si nic nepostaví,“ obává se generální ředitel společnosti Trigema Marcel Soural.

Pražské stavební předpisy jsou prováděcí vyhláškou ke stavebnímu zákonu, kterou schválila loni v létě minulá rada města pod vedením tehdejšího primátora Hudečka. Předtím než v říjnu vešla v účinnost, vzbudila silnou mediální reakci, zvláště ze strany billboardové lobby. Reklamní společnosti nesouhlasily s regulací reklamy, kterou stavební předpisy přinášely. Naopak developeři a architekti tehdy předpisy přivítali.