Stavební sezona v Praze bude bez Blanky, která mohla odlehčit

Praha – Na silnicích naplno začíná stavební sezona. Smršť uzavírek čeká i Prahu, kde se letos částečně uzavře – místy již uzavřelo – i mnoho významných tahů. Při opravě měl části z nich vzhledem k plánovanému březnovému či dubnovému zprovoznění odlehčit tunelový komplex Blanka, nakonec však ještě zůstane mimo provoz.

V plném proudu již je oprava Nuselského mostu, kde je ve směru do centra uzavřen jeden jízdní pruh. Most je přitom místem, kterému mělo otevření Blanky alespoň mírně odlehčit, ale v dohledné době se tak nestane. Omezení má trvat až do prosince, není přitom zřejmé, zda bude Blanka řidičům k dispozici alespoň po část opravy mostu. Nový termín otevření tunelu zatím dodavatelé nestanovili, server Aktuálně.cz přitom s odvoláním na soudního znalce napsal, že reálný je až počátek příštího roku.

Na Blanku navazuje Strahovský tunel, který se měl kvůli napojování na svoji novou sousedku na několik dnů uzavřít. Nepřetržitá uzavírka, která měla podle plánů Technické správy komunikací poznamenat Velikonoce, sice zřejmě neproběhne, přesto čekají Strahovský tunel kvůli nutné údržbě uzavírky. Proběhnou v pěti nocích ve druhé polovině března. V Praze 5 již probíhají také práce na Hořejším nábřeží, kde jsou užší jízdní pruhy, a také na sjezdu z Pražského okruhu na dálnici D5, kde silničáři napojují novou rampu.

Patrně největší komplikace v provozu v Praze a jejím nejbližším okolí však způsobí rozkopaná dálnice D1 u Chodova, kde Ředitelství silnic a dálnic naváže na loňské práce a nechá opravit i druhou polovinu dálnice. Protože tradičním koloritem loňské fáze oprav byly kolony před Prahou, může se to po uzavření jednoho pruhu v každém směru snadno opakovat. Práce na D1 začnou v dubnu stejně jako rekonstrukce východní části Pražského okruhu u Černého Mostu a Běchovic, která potrvá celý rok a bude pokračovat až do příštího jara (o uzavírkách příjezdů do Prahy čtěte také zde).

Vedle staveb s celoměstským dopadem probíhá i řada menších, které mají vliv především na místní provoz. Uzavřena tak je například část ulice V Šáreckém údolí na severním okraji Prahy 6, Hodkovská ulice v Praze 21 nebo holešovická třída Komunardů.