ČT: Tři z aktérů v metanolové kauze jsou na svobodě

Olomouc, Zlín - Tři aktéři z tzv. hlavní větve metanolové kauzy jsou na svobodě. Rozhodl o tom Vrchní soud v Olomouci, který sedmi odsouzeným letos v lednu zrušil vysoké tresty a případ vrátil Krajskému soudu ve Zlíně. Podle informací ČT byli propuštěni jednatel společnosti Vapa Drink Viktor Koláček, podnikatel Libor Vanderka a jeden z největších odběratelů otráveného alkoholu Martin Jirout. Muži byli původně odsouzeni na 16 až 21 let za mřížemi.

Původně byli odsouzeni k dlouholetému žaláři, nyní jsou na svobodě. Česká televize zjistila, že Vrchní soud v Olomouci rozhodl o propuštění tří mužů z tzv. hlavní větve metanolové kauzy. Krajský soud ve Zlíně odsoudil loni v květnu deset obžalovaných v případu otrav závadným alkoholem k vysokým trestům – nejmírnější byl osm let za mřížemi, naopak dva hlavní míchači otrávené směsi dostali doživotí.

Vrchní soud v Olomouci ale letos v lednu vyhověl odvolání sedmi z odsouzených, jejich rozsudky zrušil a nařídil případ znovu projednat. Mezi nimi byli i Viktor Koláček, původně odsouzený na 21 let, Libor Vanderka na 20 a půl roku a Martin Jirout na 16 let za mřížemi. Tito muži teď byli podle informací ČT propuštěni.

Video Tři aktéři metanolové kauzy jsou na svobodě
video

Tři aktéři metanolové kauzy jsou na svobodě

Podnikatel z Horní Olešnice na Trutnovsku Martin Jirout patřil podle žalobce k největším odběratelům otráveného alkoholu. Před soudem loni Jirout přečetl své ručně psané prohlášení, v němž sice potvrdil, že odebíral nezdaněný alkohol, ale s metanolem nemá podle svých slov nic společného. Alkohol prý sám pil i se svojí rodinou a nikomu se nic nestalo. V jeho skladu se ovšem našel otrávený alkohol, který Jirout pokoutně nakoupil, přestože nemohl garantovat jeho nezávadnost.

Podobného činu se dopustili i další dva muži. Podnikatel Viktor Koláček podle soudu věděl, že jde o neprověřený alkohol, a přestože neznal složení lihu, nakoupil jej pro svou společnost Vapa Drink. Množství jedovaté směsi, již chtěla firma dál upravit, se mohlo otrávit až 31 tisíc lidí. Další otrávenou směs prodal i Robertu Sedlaříkovi, který ji chtěl použít pro firmu Verdana. Ani Libor Vanderka podle soudu dostatečně neprověřil původ lihu, který nakoupil.

Vedle zmíněné trojice zrušil olomoucký vrchní soud rozsudky i Alexanderu Jordánovi (původní trest 13 let), Martinu Cekotovi (původně 13,5 roku), Aleši Svobodovi (původně 12 let) a Robertu Sedlaříkovi (původně 8 let). Soud naopak na začátku února potvrdil doživotní tresty dvojici hlavních míchačů metanolové směsi Rudolfu Fianovi a Tomáši Křepelovi. Distributor Jiří Vacula byl jediným odsouzeným, který svůj trest 15 let vězení přijal a neodvolal se.

Metanolová kauzaMetanolová aféra začala 3. září 2012, od té doby se nelegálním alkoholem, který obsahoval i vysokou koncentraci toxického metanolu, otrávily desítky lidí. Celkem metanol prokazatelně zabil 47 osob, dalších 90 se otrávilo. Mnozí z nich mají vážně poškozené zdraví, řada lidí přišla o zrak. Kauza přinesla řadu změn ve výrobě a prodeji alkoholu, na podzim 2012 stát přistoupil k bezprecedentnímu kroku a téměř na dva týdny vyhlásil prohibici.