Radní posvětili podnikání Královéhradeckého kraje

Hradec Králové - Královéhradecký kraj se rozhodl podnikat. Zastupitelé dnes souhlasili s tím, že kraj založí společný podnik s firmou D&D Projekt v Brně, zaměřený na spalování dřevní hmoty. Podnik prosadila vládnoucí ČSSD a to v nečekané shodě s opoziční ODS. Ostrý nesouhlas se vznikem společné firmy však vyslovili lidovci, podle nich to kraj neumí a jedná se o zbytečného překupníka ve fungování předpokládaného řetězce využívání biomasy.

Vzácná shoda jindy nesmiřitelných ČSSD a opoziční ODS pomohla na svět společnému podniku kraje a brněnské firmy D&D Projekt. Možným vysvětlením je fakt, že pro novou firmu na spalování biomasy Silvatres bude pracovat bývalý hejtman, zastupitel Bradík. Už dříve ve funkci projekt připravoval. „Pro tuto společnost budu pracovat jako konzultant na základě živnostenského listu,“ potvrdil Pavel Bradík (ODS).

Členkou dozorčí rady Silvatresu s platem 18 tisíc korun měsíčně, který se časem zvýší, se zase nečekaně stane dcera poslankyně a krajské předsedkyně ČSSD Hany Orgoníkové, bývalá mluvčí ČSSD Lucie Orgoníková. „Nemyslím si, že by to byl nějaký handl mezi ODS a ČSSD, ta spolupráce je staršího data,“ ujistil krajský radní Jan Tippner (ČSSD). Ostrý nesouhlas se vznikem společné firmy vyslovili lidovci. „Kraj rozhodně nemá podnikat, protože to neumí. Podle mého názoru se jedná pouze o zcela zbytečného překupníka v celém řetězci využívání biomasy,“ prohlásil krajský radní za KDU-ČSL Vladimír Derner.

Kraj má mít ve firmě 55 procent akcií. Projekt předpokládá spolupráci se společností ČEZ, která štěpku, tedy odpad z těžby dřeva, spaluje v elektrárně Poříčí u Trutnova a v teplárně ve Dvoře Králové nad Labem. „Dodávku biomasy zajištěnou. Pokud bychom jí však měli více, jenom bychom to přivítali,“ uvedla již v červnu loňského roku mluvčí ČEZ pro východní Čechy Šárka Beránková. Martina Boková ze společnosti D&D Projekt dodala: „Kraj se snaží o úzkou spolupráci s podnikem Lesy, a proto chtěli tento projekt nějak rozvinout.“

Státní lesy nakonec do společného podniku nevstoupí, nedovolil jim to jejich zakladatel - ministerstvo zemědělství.

/*json*/{"map":{"lat":50.209426,"lng":15.832626,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.209426,"lng":15.832626,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/