„Dům hrůzy“ v ústeckých Předlicích dostal poslední šanci

Ústí nad Labem - Ústecký magistrát se stále potýká se sociálně vyloučenou lokalitou, městskou částí Předlice. Několik desítek rodin zde žije v devastovaných objektech. Přestože se situace zlepšila po generálním úklidu, který magistrát nařídil, stále v jednom zdemolovaném domě v Marxově ulici žije několik rodin. Špatné hygienické podmínky navíc ohrožují sousední mateřskou školu.

Inkriminovaný dům má vlhké zdi, je obklopen odpadky, zbytky nábytku i oblečení, sklep je plný fekálií a na místě se množí potkani. Hygienici obyvatele „domu hrůzy“ již několikrát varovali před infekčními onemocněními, kterými mohou nakazit nejen sebe, ale i široké okolí. Podle ředitele krajské hygienické stanice Josefa Trmala v domě není ani napojení na kanalizaci.

Město se obrátilo na majitele objektu Luboše Hlavu s ultimátem požadujícím nápravu: pokud nebude dům uveden do obyvatelného stavu do 30. září, obyvatele mohou vystěhovat. Úklid a zabezpečení pak město zaplatí ze svého a peníze bude vymáhat po majiteli objektu. „Požadujeme odčerpání fekálií, dezinfekci a zaopatření celé nemovitosti,“ řekl Jaroslav Kouba z kanceláře ústeckého primátora.

Hlava však podle svých slov neví, že v domě někdo bydlí. „Já nikoho hlášeného nemám, vždyť tam je vypnutá voda,“ řekl Hlava. Celou budovu prý má na starosti správce, se kterým ale v tuto chvíli není v kontaktu.

Kvůli nepořádku místních má problémy i sousední mateřská škola. Rodiče se sem bojí děti posílat, hygienik Trmal upozornil na to, že množící se potkani a myši by se mohli dostat i do tohoto objektu.