Zastupitelé Kraslic chtějí zpřísnit prodej nemovitostí

Kraslice - Přísnější a hlavně přesnější pravidla pro prodej městského majetku požadují zastupitelé Kraslic po vedení radnice. Jejich nespokojenost vyvolal prodej nemocnice, na kterém se přitom sami podíleli. V areálu se měly nacházet obytné domy, hřiště i bazén. Místo toho rozpadající se budovy lákají zloděje a vandaly. Zklamaní jsou kromě obyvatel i představitelé města.

Starosta Kraslic Zdeněk Brantl sdělil, že při případné realizaci záměru by se ve městě zvýšila úroveň bydlení. Soukromá společnost areál nemocnice koupila od města za 4 a půl milionu korun. Realitní kanceláře ho teď nabízí k prodeji za téměř dvojnásobnou částku. Okolnosti prodeje nikdo ze společnosti nechtěl komentovat.

Podle právníků dělá město při prodeji nemovitostí více chyb než soukromníci, protože o nejlepší nabídce většinou rozhodují zastupitelé. Advokátka Eliška Nesvadbová potvrdila, že právě tehdy je velký prostor pro politické tlaky. Bohaté zkušenosti s prodejem nemovitostí mají Karlovy Vary. Náměstek primátora se brání, že mnohdy ani právníci nedokáží jasně stanovit podrobnosti prodeje.

Náměstek karlovarského primátora Tomáš Hybner (ČSSD) informoval, že pokud smlouvu zpracovávají dvě různé advokátní společnosti, výsledkem jsou i dvě různé smlouvy. Karlovy Vary už zpřísnily podmínky pro prodej městského majetku. O podobném opatření teď uvažují i zastupitelé Kraslic.

Karlovy Vary jsou s řešením těchto problémů díky nepříjemným kauzám z minulosti v předstihu. Nejznámějším případem je prodej Národního domu. Smlouvy karlovarského magistrátu nově zkoumají čtyři nezávislé odborné skupiny, město si navíc ve smlouvě vždy nechává pojistku zaručující v případě nesplacení bezproblémový návrat nemovitosti městu.

Obyvatelé Kraslic nyní musí dojíždět do nemocnice v Sokolově. Bývalý primář nemocnice však uznává, že tak velká budova nemocnice by nepřijímala dostatek pacientů. Největším problémem podle něj bylo to, že nemocnice byla v době privatizace již hodně zadlužená.

/*json*/{"map":{"lat":50.3647367556,"lng":12.7139282227,"zoom":9,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.331436330839,"lng":12.510681152344,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/