Povodeň poničila i protipovodňová opatření - budou později a dražší

České Budějovice - Stavební firmy sčítají škody, které jim způsobila vysoká hladina Vltavy v jižních Čechách. Například Povodí Vltavy upravovalo koryto řeky od dubna, zemní práce se ale budou muset kvůli povodni provést znovu. Stavba protipovodňových opatření tak nabere dvouměsíční skluz a bude stát o několik milionů více. Jejich stavba se ale vyplatí, i když totiž nebyly při povodních dokončené, zafungovaly překvapivě dobře.

To, že protipovodňová opatření na Vltavě fungují, potvrzují i zástupci Českého Krumlova a Českých Budějovic. Při všech předchozích povodních byly při průtoku přes 100 kubíku za sekundu zaplaveny domy v nejnižších částech města. Tentokrát se ale voda zastavila tesně před nimi. Dnes ráno navíc dostatečně poklesl odtok z lipenské přehrady, do koryt řek se tak znovu můžou vrátit stavební stroje. Budou mít ale hodně práce, z některých staveb totiž nezbylo skoro nic.

Ze staveb na budované Vltavské vodní cestě dopadlo nejhůř Obratiště - místo, kde se mají v Českých Budějovicích otáčet lodě. Staveniště se po záplavách změnilo k nepoznání - třeba z hráze, pod kterou protékala voda trubkami, zbyly jen ostrůvky kamení.

Opatření jsou ale zatím jen někde, proto velká škoda nakonec napáchala větší škody, než při povodni v roce 2006. V Českých Budějovicích na to doplatili třeba obyvatelé žijící v okolí Malše. Kromě Vltavy slíbil stát miliony i na úpravy koryta Lužnice ve Veselí, ale menší města a vísky v okolí Stropnice, Černé nebo Blanice jsou na tom hůř. Projekty na stavbu protipovodňových opatření tam sice existují, s jejich výstavbou to ale vypadá všelijak. Místní proto budou zřejmě ještě dlouho nervozně sledovat hladinu řek při každém větším dešti.