Celníci v Lanškrouně zlikvidovali téměř 15 tisíc litrů alkoholu

Lanškroun - Východočeští celníci v Lanškrouně likvidovali 14.600 litrů tvrdého alkoholu, který byl zabaven před pěti lety soukromé společnosti. Líh, bylinné likéry, ale i whisky v hodnotě desítek tisíc korun skončily v čističce odpadních vod. Soukromá společnost porušila daňový zákon. Alkohol propadl státu, který rozhodl o jeho likvidaci. Čistírna zlikviduje zabavené lihoviny za 24 hodin.

Celníci alkohol slili do několika barelů a připravili k likvidaci, nepodařilo se jim totiž prokázat, kde a z jakých surovin byl vyroben, a proto ho stát nemohl prodat v aukci. „Jednalo se o whisky, žitnou, Curacao Blue, Praděd macerát a líh o koncentraci 96,5 procenta. Byly pravděpodobně vyrobeny v České republice, jejich původ však není prokázán,“ dodala mluvčí Celního ředitelství v Hradci Králové Jitka Fajstavrová.

Likvidace destilátů trvala mnoho hodin, bylo je nutné naředit na velmi nízkou koncentraci, aby nezahubily mikroorganismy čistící odpadní vody. „Lihoviny se vylévaly do jímky svážených vod a pomocí dávkovacího čerpadla a podle průtoku na čistírně a jejího zatížení se zabavený líh dávkuje v určitém množství přes usazovací nádrž do samotné biologické části, kde se přirozenou cestou rozloží,“ popsal vedoucí čistírny odpadních vod Lanškroun Radek Martinák.

Likvidace zabaveného alkoholu
Likvidace zabaveného alkoholu