Léto vybízí zloděje k vloupáním do prázdných bytů

Pardubicko - Letní měsíce a s nimi opuštěné byty a domy znamenají každoročně velký problém. Návrat z dovolené nebo víkendu se během okamžiku mění v zoufalství a bezmoc. Vypáčené dveře nebo rafinovaně otevřený zámek, přeházené věci a ukradené cennosti a vybavení bytu - přestože policie v celé zemi eviduje oproti předchozím rokům jen mírný nárůst vloupání, několik čerstvých případů právě vyšetřují kriminalisté v Pardubickém kraji.

K vykradenému bytu vyjížděli policisté naposledy na Chvaleticko. Vloupání se stále vyšetřuje. Mluvčí Policie ČR Pardubice Markéta Janovská informovala, že od začátku roku je evidováno 26 případů vloupání do bytu, z toho je 7 objasněných. Dovřená okna a hlavně bezpečnostní zámky, kování a bytelné dveře - taková jsou doporučení pojišťoven i zkušených zámečníků.

Nekvalitní a zastaralé vložky zlodějům usnadňují práci. Odborník na zabezpečovací zařízení Michal Zemek varuje, že jeden zámek v dnešní době zaručeně nestačí. Mluvčí kriminální policie Pavla Kopecká říká, že bytoví zloději se zatím naštěstí neorganizují do větších skupin, které by působily ve více krajích.

Pokud majitel po návratu domů zjistí poškozené dveře, neměl by do bytu vstupovat do příjezdu policie, a to kvůli stopám, které zloději případně zanechali. Zloději se však v současné době zaměřují spíš než na byty na provozovny různých podniků nebo prodejny - v tomto odvětví kriminality byl zaznamenán nárůst 32 procent.