Zámek v Chroustovicích může přijít o 17,5 milionu na opravy

Chroustovice (Chrudimsko) - Mezinárodní ostudou může skončit rekonstrukce zámku v Chroustovicích na Chrudimsku. Pardubický kraj investoval do oprav chátrajícího objektu odborného učiliště 23 milionů korun s příslibem 17,5milionové dotace z takzvaných norských fondů. Stavební firma, která opravovala střechu, ale podle jednoho z místních učitelů vážně pochybila. Pokud se pochybení skutečně prokáže, kraj klíčovou dotaci nezíská.

Inspekce životního prostředí v této chvíli vyšetřuje, zda stavební firma při strhávání střešní krytiny neporušila zákon o nebezpečných odpadech. „Střešní krytina, pokud obsahuje azbest, je velice nebezpečná, protože azbest je karcinogenní látka, která právě při lámání a štípání uvolňuje do ovzduší vlákna,“ komentovala odůvodněnost stížnosti ředitelka královéhradecké inspekce Jana Samková.

Chroustovický učitel a autor stížnosti Miroslav Werlik poukazuje na to, že dělníci ohrožovali zdraví žáků i zaměstnanců školy. Kritizuje nečinnost úřadů a stížnost poslal přímo norskému velvyslanci. Podle vedení školy se ale nic vážného během rekonstrukčních prací nedělo. „Manipulovalo se tady s azbestem a samozřejmě, že občas ze střechy něco spadne, měli jsme zde také našeho externího ekologa, který sledoval, jak práce probíhají,“ řekla pro ČT zástupkyně ředitele chroustovického odborného učiliště Miloslava Šilarová.

/*json*/{"map":{"lat":49.9531044884,"lng":15.9928107262,"zoom":17,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Ministerstvo financí prozatím pozastavilo projektu platby prostředků z grantu do doby, než bude ukončeno šetření inspekce. Okolnosti stavebních prací si nechává prověřit i Pardubický kraj, v případě ztráty dotace by totiž náklady musel uhradit z vlastních prostředků. „Je jasné, že ty peníze budeme muset najít, ale pak by to samozřejmě znamenalo zase škrty v jiných oblastech, například školství nebo zdravotnictví, a to by jistě nebylo dobře,“ vyjádřil se pro ČT náměstek pardubického hejtmana Jan Tichý (ČSSD).

Zámek Chroustovice
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24