Radnice Prahy 3 zachránila parčík v Kouřimské ulici

Praha 3/Vinohrady – Parčík v Kouřimské ulici na pražských Vinohradech nakonec zůstane tak, jak je, a žádná stavba na něm nevyroste. Starousedlíci tak vyhráli boj za záchranu kousku zeleně. Přesvědčili Městskou část Praha 3, aby pozemek odkoupila od investora, který jej vydražil v aukci a chtěl na něm postavit několikapodlažní budovu. Umožnila to chyba v územním plánu, která malý parčík uváděla jako stavební parcelu.

Vlastník parčíku Česká spořitelna jej před dvěma roky nabídla do dražby. Lidé bydlící v okolí okamžitě začali podpisovat petici za zachování zeleně, aukci však nezabránili. Parčík vydražil za 10 milionů soukromý investor se záměrem prostor zastavět. Radnice Prahy 3 však poté starousedlíkům přislíbila, že se pozemek pokusí získat, a slib teď zřejmě splní, radní schválili jeho odkup za 11 a půl milionu korun. „Velmi jsme s tou stavbou nesouhlasili a nabízelo se logické řešení, že městská část ten pozemek koupí za cenu obdobnou té, za jakou byl prodán,“ uvedla starostka MČ Praha 3 Milena Kozumplíková (ODS).

Lidé z Kouřimské jsou spokojeni, že radnice v tomto případě hájila veřejný zájem. Na druhou stranu ale běsní kvůli tomu, že na sousedním pozemku, který jako stavební parcelu koupila jiná společnost, povolila megalomanskou stavbu obchodně-administrativního centra. Z původně prezentované pětipodlažní budovy se během schvalovacího procesu stala čtrnáctipodlažní. „Byli bychom rádi, kdyby se investor alespoň vrátil k původnímu plánu, že tu postaví pětiposchoďový obytný dům, a ne monstrum, které by ještě navíc zasahovalo do Vinohradské ulice,“ zdůraznila zástupkyně Občanského sdružení Kouřimská Eva Pertlová.

Připomínky občanského sdružení úřad neřešil, neuznal jej totiž jako účastníka řízení. „Nejde pouze o to, kolik podlaží budova bude mít. Tato poslední stavba splňuje územní principy i zákonné podmínky včetně všech emisních limitů,“ prohlásil mluvčí MČ Praha 3 Jan Sotona. Občanské sdružení Kouřimská podalo k městskému soudu na Magistrát a Městskou část Praha 3 žalobu, kterou se chce domoci účastenství v územním a stavebním řízení.

Zahájení stavby se sdružení zatím pozdržet podařilo.

Park
Park