Výročí 17. listopadu si nepřipomíná jen Praha

Plzeň/Zlín - V centru Plzně si lidé dobu před dvaceti lety připomínají úsměvnou formou. Na ulicích totiž postávají veksláci, kteří kolemjdoucím nabízejí bony. Mezi lidmi se proplétají tajní policisté, kteří sbírají podpisy pod prohlášení Komunismus je nejlepší zřízení, nechybí ani milicionáři nebo žlutá auta Veřejné bezpečnosti. Oficiální část oslav proběhla v západočeské metropoli odpoledne, kdy magistrát ocenil významné osobnosti čestným občanstvím.

Ve Zlíně přilákaly oslavy jen několik desítek lidí, organizátoři přichystali vzpomínkovou akci u pamětní desky obětem komunismu přímo na hlavním zlínském náměstí. Setkali se tam současní politici s lidmi, kteří před 20 lety v Gottwaldově zakládali Občanské fórum. Nechyběly ani známé tváře, například cestoval Miroslav Zikmund. Po oficiálním programu začali lidé k památníku klást zapálené svíčky.

Výročí sametové revoluce připomíná i výstava Jak padaly dračí hlavy a kulturní centrum Alternativa promítá dobové dokumenty, jsou tam vystaveny i první písemnosti zlínského Občanského fóra.

Video Reportáž Karla Vovesného z Plzně
video

Reportáž Karla Vovesného z Plzně

V Chrudimi se po 50 letech otevřel komunistický lágr

V Chrudimi přichystali organizátoři pro návštěvníky unikátní výstavu Do švestek to vydrželo, která se zaměřila na odvrácenou stránku socialismu. Po více než padesáti letech se tam totiž otevřelo komunistické vězení. Lidé tak vůbec poprvé mohli nahlédnout do míst, ze kterých je dodnes cítit lidské utrpení. Do roku 1957 tady komunistický režim držel, vyslýchal a mučil své odpůrce.

Výstava podává svědectví o tom, jak s lidmi zacházela tehdejší Veřejná bezpečnost. Nechybí lano, na kterém umírali lidé odsouzení k smrti a také dobově vybavená cela. To vše dohromady umocňuje už tak dost ponurou a silnou atmosféru výstavy.

V Ostravě zase pracovníci informačního servisu připravili na vyhlídkové věži Nové radnice unikátní dobovou prohlídku. Na jeden den se tak do Ostravy vrátilo náměstí Velké říjnové socialistické revoluce nebo náměstí Lidových milicí – a lidem se nápad zalíbil, pravděpodobně se z něj proto stane každoroční tradice. Zdrojem dnes už spíše zábavných historek nebo původních názvů ulic, náměstí a podniků se průvodcům staly vzpomínky pamětníků a bedekry ze 70. a 80. let.