Před pěti lety byla populace syslů na Radouči na pokraji vymření. V oblasti tehdy žilo jen pět jedinců. Problémem byl vysoký porost, který zvířatům bránil v rozhledu. „Sysel potřebuje dobře vidět, aby byl chráněn proti svým nepřátelům, například kočkám, které ho jsou schopné lovit, nebo ptačím predátorům,“ uvedl zoolog ze Správy CHKO Kokořínsko Jan Procházka.
Ve stavu hybernace stráví sysel až osm měsíců
Město si vzácné lokality vážilo a začalo ji proto kosit podle požadavků CHKO. V kolonii nyní žije asi sedmdesát syslů a může se chlubit několika mimořádnostmi. Je jednou z nejseverněji položených a syslové tu žijí v symbióze s divokými králíky, přestože si jinak tyto živočišné druhy v přírodě konkurují.
Pokud chce někdo sysly pozorovat, měl by podle zoologů právě teď. Zvířata si totiž shání potravu a připravují se na zimu. Žádné zásoby si ale v noře nedělají. „Snaží se přes léto co nejvíce jíst, aby měli hodně tuku. Z toho pak celý zimní spánek žijí, žádná zrna si nesyslí,“ dodal Procházka. K zimnímu spánku se dospělí ukládají už na konci srpna, mláďata na podzim. Ve stavu hybernace pak stráví až osm měsíců.