Do Humpolce se sjeli koně ze všech koutů země

Humpolec - Prestižní jezdecké závody Zlatá podkova v Humpolci slaví 45. výročí. Právě Humpolec jako jediný v zemi nabízí všechny obory týkající se koní, tedy od učňovských až po vysokoškolské. I tak je ale peněz na prestižní mezinárodní závody málo. Mezinárodní jezdecký svátek se skládá ze zlaté, stříbrné a bronzové podkovy, soutěže nadějí a soutěže spřežení.

„Celkem se přihlásilo sto sedlových koní a zhruba asi 30 startů bude v zápřažích,“ říká ředitel soutěže Jan Mácha. Jenže i Zlatá podkova bojuje každý rok o přežití. Pořádání takových závodů přijde pořadatele na miliony. „Bez Humpolce by akce nemohla fungovat, město je hlavním sponzorem,“ říká starosta Jiří Kučera.

Sponzorů málo, návštěvníků naopak dost. Pořadatelé uzpůsobují i každoroční program, aby byl zajímavý pro všechny. Letos se například křtila dvě hříbata. Humpolec sází na budoucnost. Nejenže má jezdeckou tradici, ale nabízí všechny obory v chovu koní – od učňovských až po vysokoškolské.

Oživení nastalo podle starosty hlavně po nástupu Jihočeské univerzity. Příští rok bude na Dusilovském závodišti stát nová hala, jejíž součástí bude i parkoviště.