Zaparkuj a jdi dál – malých parkovišť na Šumavě přibývá

Klatovy - V rámci projektu Zaparkuj a jdi dál otevřela správa Národního parku Šumava novou odstavnou plochu pro automobily poblíž Březníku u Dobré Vody. Jedná se už o devatenácté malé parkoviště, ze kterého se lidé mohou vydat na krátké výlety v nejbližším okolí. Správa Národního parku Šumava začala s opravami parkovišť, které byly vybudovány polovině devadesátých let, už loni. Odstavné plochy pro maximálně patnáct aut dostaly nový štěrkový povrch a jsou vybaveny novými informačními cedulemi.

„Hlavní motivací bylo umožnit zlepšení přípravy výletů například rodin s dětmi do Národního parku Šumava. Každé parkoviště má GPS souřadnice, takže je možné pomocí GPS v autě plánovat výlety doma u počítače,“ uvedl ředitel Národního parku Šumava František Krejčí.

Z parkovišť zahrnutých do projektu Zaparkuj a jdi dál je pak možné vydat se na krátké dvou až pětikilometrové výlety. „Jsou to okruhy, takže turisté vyjdou z místa, a aniž by se vraceli, dostanou se zase zpátky na parkoviště,“ vysvětlila tisková referentka Národního parku Šumava Jana Zvettlerová.

Parkoviště zahrnutá do projektu Zaparkuj a jdi dál jsou udržována celoročně. V zimě je tak mohou využívat i běžkaři. Národní park má v plánu do dvou let vybudovat dalších patnáct parkovišť.