Šest let trvající opravy strakonického hradu skončily

Strakonice – Lidé se poprvé podívali do nově opravených sálů strakonického hradu. Rekonstrukce jim umožnila nahlédnout i do míst, kam se dříve nedostali. Práce na obnově této národní kulturní památky stály téměř 163 milionů korun. Byla to jedna z největších investic do historických staveb v Jihočeském kraji.

Hradní nádvoří bylo na začátku rekonstrukce plné jam. Archeologové prováděli průzkum, v dvoumetrové hloubce odkryli části původních zdí, jak potvrdil ředitel Muzea středního Pootaví Miroslav Špecián. Pak nastoupili kameníci a stavební firmy. Postupně opravili nádvoří i budovu knihovny, do které její pracovnice zpět nastěhovaly tisíce titulů.

Nakonec se dělníci zaměřili na palác. Opravili sály, schodiště i terasu. Mezi hradem a řekou stojí i nová zeď, která má památku ochránit před velkou vodou.

Oprava celého historického komplexu trvala šest let. Radnice uvolnila na jeho obnovu 30 milionů korun, další peníze získala z evropských fondů. Starosta Strakonic Pavel Vondrys před kamerami neskrýval svou radost. Hrad pochází z 13. století. Před 15 lety se stal národní kulturní památkou.

Strakonický hrad
Strakonický hrad