Zastupitel zamlčel pravomocné odsouzení

Hradec Králové - V Barchově u Nového Bydžova zvolili do obecního zastupitelstva kandidáta, který byl pravomocně odsouzený za podíl na krádeži za víc než půldruhého milionu korun. Jan Rez dostal loni u soudu dvouletou podmínku. Přitom podle starosty podepsal při své kandidatuře do zastupitelstva čestné prohlášení o své bezúhonnosti.

Jan Rez platil v hradecké továrně Petrof za odborníka. Spolupracoval s ní jako servisní technik a ladič. Do chvíle, než vyšlo najevo, že se podílel na krádeži nástrojů. „V roce 2006 nám zloději ukradli čtyři pianina a tři klavíry v celkové hodnotě 1,7 milionu korun. Zloději se domluvili s našimi zaměstnanci v dopravě a vyváželi je s novými nástroji, takže to nikdo nepoznal,“ informuje ředitelka a majitelka továrny Zuzana Ceralová-Petrofová.   

Jan Rez dostal u soudu dvouletou podmínku s tříletým odkladem. Trest je pravomocný. „Nechce se mi tomu věřit, protože, jak ho znám, tak bych za něj dala ruku do ohně,“ diví se jedna z obyvatelek Barchova. „Já jsem dostal před volbami všechny přihlášky a čestná prohlášení, v nichž kandidát potvrzoval, že nemá žádný škraloup,“ hájí se starosta obce Ladislav Vlachý.

Ve volbách kandidoval Jan Rez do zastupitelstva Barchova. Úspěšně. Česká televize se ho chtěla zeptat, zda mu trest za podíl na krádeži nebude před spoluobčany přítěží. Před zákonem totiž trest překážkou pro výkon funkce zastupitele není. Jan Rez však žádost o rozhovor odmítl a vzápětí na svou funkci rezignoval. „Zavolal mi, že odstupuje ze zastupitelstva, a potvrdil mi to i písemně. Udělal tak to nejlepší, co mohl v této situaci udělat,“ uzavírá starosta Vlachý.  

Jan Rez tedy už na dnešním prvním zasedání slib zastupitele skládat nebude.

/*json*/{"map":{"lat":50.197693,"lng":15.567266,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.197693,"lng":15.567266,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/