Provozovateli Domu seniorů hrozí pokuta

Pardubice - Pardubický krajský úřad zahájil správní řízení se společností Partus, která provozuje Domov pro seniory v Pardubicích. Podle něj totiž sociální zařízení spravuje nelegálně, bez potřebných povolení. Společnosti hrozí pokuta až dvě stě padesát tisíc korun. Její majitel se však hodlá proti pokutě bránit soudní cestou.

Krajský úřad prověřoval společnost Partus, protože měl podezření, že klienti sociálního zařízení nemají dostatek jídla a hygienických plen a že jim chybí rehabilitační péče. Provozovatel zařízení ale zrušil svoji registraci na poskytování lůžkové péče a tím se kontrolám úředníků vyhnul. „Je možné, že tam některé věci nesplňují standardy kvality,“ uvedla v září 2010 vedoucí odboru sociální péče Pardubického krajského úřadu Helena Zahálková. 

Doktor Stránský provozuje domov pro seniory dál. Podle stavebního úřadu města a také podle kraje je to nelegální. „Pan Stránský si sice požádal o změnu užívání, ale pořád ještě nedoložil požadované podklady, například stanovisko krajské hygienické stanice či stanovisko hasičského záchranného sboru,“ připomíná vedoucí stavebního odboru Pardubice I Lenka Tobolková. 

Kraj už se společností Partus doktora Stránského zahájil správní řízení. Na jeho základě mu bude stanovena sankční pokuta. Krajský úřad může provozovateli domova pro seniory doktoru Stránskému uložit pokutu až dvě stě padesát tisíc korun. „Po materiální stránce je tady všechno v pořádku. Potřebujeme jen patřičná razítka,“ vysvětloval v září 2010 provozovatel domova pro seniory Zdeněk Stránský.   

Doktor Stránský tvrdí, že po zrušení registrace už poskytuje pouze ubytovací zařízení hotelového typu, nikoli sociální péči. Případné sankci se chce proto bránit třeba i soudní cestou. Naopak krajský úřad zvažuje, že celý spor předá k posouzení ministerstvu práce a sociálních věcí.