Armáda otevře vojenský prostor Boletice turistům

Boletice (Českokrumlovsko) – Už příští rok by se do velké části vojenského výcvikového prostoru Boletice měli dostat i běžní návštěvníci. Armáda po dohodě s místními politiky dále otevírá rozlehlou, původně nepřístupnou oblast turistům. Nově by se zájemci mohli podívat na jednu z nejvyšších hor v oblasti nebo dojít až k významné románské památce. Prostor se tak veřejnosti otevře pro takzvanou „měkkou turistiku“, to znamená pro pěší a pro cyklisty. VVP Boletice představuje mimořádně hodnotné území s výjimečnými přírodními podmínkami a patří k nejcennějším přírodním lokalitám v Česku. Specifické využívání zdejší krajiny umožnilo zachovat řadu vysoce ohrožených biotopů a bohatých populací na ně vázaných druhů flóry a fauny.

Před rokem 1989 to byla tajemná rozlehlá oblast u hranic s Rakouskem a Německem s řadou cvičišť vojenských zařízení, ale také s mimořádně zachovalou přírodou. Podle nového plánu ministerstva obrany se teď na řadu míst budou moci podívat i civilisté. „Stávající turistické trasy, kam se nyní smí chodit pouze o víkendech a o svátcích, by mohly být od příštího roku zpřístupněny po celou dobu prázdnin. Zároveň by mohly vzniknout nové turistické trasy,“ uvedl mluvčí Ministerstva obrany ČR Jan Pejšek. Lidé by se měli nově dostat do severozápadní části Boletic. Třeba k civilizací téměř nedotčenému korytu řeky Blanice nebo na 1 220 metrů vysoký Knížecí stolec. „Můžeme tak turistům nabídnout další atraktivní oblast pro měkkou turistiku,“ doplnil starosta Horní Plané Jiří Hůlka (nez.).

Lépe přístupná bude i jedna z nejdůležitějších památek v regionu – románský kostel sv. Mikuláše - i nedaleká zřícenina Raziberg. To vše je méně než dvacet kilometrů od Českého Krumlova a Lipna. Turisté uvidí kromě unikátních přírodních scenérií kulturních památek i některé staré vojenské objekty. Zcela otevřený však areál zatím nebude, turisté se nebudou moci odchýlit od vyznačených cest. „Tento prostor - a možnost jeho zpřístupnění - je skutečně naprostým unikátem v celé střední Evropě,“ prohlásila Pavla Konopová z Jihočeské centrály cestovního ruchu a senátor Tomáš Jirsa (ODS) dodal: „My to samozřejmě vítáme. Myslíme si, že právě toto může být to soužití.“

Dohoda o zpřístupnění Boletic zatím není podepsaná, její definitivní znění by ale vojáci i starostové měli mít k dispozici do konce roku.

/*json*/{"map":{"lat":48.824503,"lng":14.217158,"zoom":10,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":48.824503,"lng":14.217158,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/