Pardubická nemocnice chystá krizový scénář

Pardubice - Bezmála čtyři tisíce lékařů v České republice se už připojily k výzvě „Děkujeme, odcházíme“. Upozorňují krom jiného na dlouhodobě nízké platy v nemocnicích a nedodržování zákoníku práce. Ke konci roku jsou odhodlaní podat hromadné výpovědi. Vedení nemocnic přiznává, že by to mohlo znamenat kolaps v poskytování péče.

Výzva upozorňuje na to, že jsou lékaři špatně placeni a díky přesčasům jsou také přetěžováni. To může vést k profesním chybám. Lékařské odbory požadují navýšení platů až na trojnásobek s tím, že mladý nastupující doktor má dnes bez služeb a přesčasů 17 000 Kč, po atestaci 34 000 Kč. Výhrady směřují k celému systému zdravotnictví. To je i případ pardubické nemocnice. Průměrná mzda lékaře zde zdaleka neodpovídá náročnosti povolání, potřebnému vzdělání a prestiži. S tímto argumentem se tisíce doktorů připojily k výzvě odborů a jsou připraveni nemocnice opustit. „Já bych to nenazýval stávkou, já bych to nazýval svobodným rozhodnutím změnit zaměstnání a začít se zabývat něčím jiným,“ vysvětluje předseda LOK Pardubické krajské nemocnice Tomáš Gottwald. 

Jenom v pardubické nemocnici má výzva Děkujeme, odcházíme podporu zhruba 140 lékařů. Podle vedení nemocnice by hromadné výpovědi znamenaly vážné ohrožení zdravotní péče. „Kdyby k tomu skutečně došlo a lékaři odešli, tak by to znamenalo omezení chodu dotčených oddělení,“ říká ředitel Pardubické krajské nemocnice Josef Šimurda.

Práce v nemocnici kvůli nízkým platům mladé absolventy medicíny neláká. Mnozí proto chtějí odejít do ciziny. Ministerstvo zdravotnictví bere tuto situaci vážně, požadované zvýšení mezd ale v tuto chvíli považuje za nereálné. Stížnosti by podle mluvčího ministerstva měly směřovat hlavně na vedení nemocnic a krajů. „Ministerstvo zdravotnictví neurčuje platy v jednotlivých zdravotnických zařízeních. Jejich platy určuje vedení nemocnic, případně zřizovatelé,“ argumentuje mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň. „Ta výzva byla protestem proti tabulkovým platům v příspěvkových organizacích. A ty kraje samy o sobě změnit nemohou,“ hájí postoj Pardubického kraje radní odpovědná za zdravotnictví Markéta Tauberová.   

V případě hromadných odchodů by se všechny nemocnice musely přizpůsobit krizovému scénáři. Hrozbou lékařských výpovědí a možnými důsledky se zabývá Asociace krajů. O formě výpovědí bude rozhodnuto do konce listopadu. Lékařské odbory hovoří o tom, že výpovědi budou podány přes právní kancelář. Důsledky výpovědí by byly zřetelné. Lékaři by měli na pacienty méně času, prodloužily by se i čekací lhůty. Přednost by mělo poskytování akutní péče. Proto již vedení pardubické nemocnice připravuje krizový scénář.