Střední školy se vyprazdňují

Liberec – Výsledky generálky státních maturit přinesly zklamání, na svých internetových stránkách je uveřejnilo ministerstvo školství. Opravené testy však poslalo pouze do škol a jejich zřizovatelům, tedy krajským úřadům, odmítlo výsledky poskytnout. Stalo se tak právě v období, kdy mají krajští zastupitelé na stole rušení některých škol. Důvodem je soustavný pokles počtu žáků a studentů. Ohroženy jsou třeba školy v Aši, Chodově, Lokti anebo v Nejdku. Na jiných se mají přesouvat anebo rušit obory.

Třetina kapacity středních škol v Libereckém kraji už teď zůstává nevyužitá. A do roku 2018 bude studentů dál ubývat, předpovídá kraj podle výpočtů demografů. Jen letos v září nastoupilo do škol o 800 dětí méně než loni. Podle kraje jde o bezprecedentní úbytek studentů. „Znamená to, že by do sedmi škol z 38 nenastoupil vůbec žádný žák,“ uvedla vedoucí Odboru školství KÚ Liberec Jiřina Princová. Oproti minulému roku přišly jednotlivé školy o desítky studentů a miliony korun na provoz. Během tří let na něj podle kraje bude chybět 160 milionů. „Je to ohromná částka, vůbec si nedovedu představit financování z krajského rozpočtu,“ potvrdil radní Libereckého kraje pro školství Radek Cikl (ČSSD).

Školy úbytek studentů nepopírají, počty oborů i učitelů ale většinou brání. Také představitelé měst očekávají změny s napětím. „Pro menší města, a Turnov jedním z menších měst je, jsou střední školy takovými centry vzdělanosti,“ prohlásil vedoucí Odboru školství MÚ Turnov René Brož. „Jsou některé školy, které mají velmi malý počet žáků, a tam s finančními prostředky neustále bojují,“ doplnila ředitelka Gymnázia a SOŠPg Liberec Zdeňka Kutínová a radní Cikl dodal: „Budeme se snažit, aby to bylo tam, kde už skutečně není vyhnutí.“ S optimalizací sítě středních škol začalo už minulé vedení kraje, z původního počtu 48 jich zůstalo 38. Nesouhlas se slučováním škol už dříve studenti demonstrovali v Doksech, v Kamenickém Šenově i v Turnově.

Návrh optimalizace sítě středních škol Liberecký kraj dosud nezveřejnil s odůvodněním, že na něm ještě pracuje. Koncem měsíce ho představí nejdřív zastupitelům a následně pak ředitelům jednotlivých škol.

/*json*/{"map":{"lat":50.76702,"lng":15.056135,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.76702,"lng":15.056135,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Krajský úřad v Karlových Varech uvažuje o zrušení středních škol a učilišť v Nejdku, Chodově, Aši a v Lokti.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24