V Jihlavě se soutěžilo netradičně

Jihlava (Vysočina) – Mladí módní tvůrci soutěžili v Jihlavě. Už po dvaadvacáté se tam konala celostátní soutěž návrhářů, švadlen, kosmetiček, kadeřnic i kadeřníků. Atmosféra připomínala prestižní módní přehlídku, soutěžilo se v několika disciplínách a cílem bylo především prezentovat nápady studentů, kteří měli předvést svoji vlastní kreativitu. Studenti předvedli nepřeberné množství inspirace, byly zde originální účesy a líčení i neobvyklé modely. Pořadatelé se zároveň pokoušejí zachránit ty učební obory, které v Česku pomalu zanikají.

Jak si představují mladí módní tvůrci z Česka, co se bude nosit v roce 3000? Podle nich to budou šaty z igelitu, náhubky na ústech, blikající světýlka a různé nezvyklých druhů materiálů, jako je molitan, papír, hliníková folie a jako doplněk třeba hadice. Jednou z 8 kategorií soutěže byla květinová smršť, k vidění bylo kaktusové překvapení, lesní žínky a nebo kvetoucí šaty se závojem. „Celkově se ukázalo 78 vystoupení na molu,“ uvedla předsedkyně sdružení Mladý módní tvůrce Jarmila Vondrušková.

Na Mladém módním tvůrci v Jihlavě soutěžily i kadeřnice a kosmetičky, téma extravagantní nevěsta bylo pro všechny výzvou. „Děvčata už nechtějí tradici, tak jsme to pojaly moderně. Jak účesy, tak oblečení bylo v jiném duchu,“ prohlásila pořadatelka Helena Sivková ze SŠOS Jihlava. Kadeřnice a kosmetička patří mezi nejžádanější obory na středních odborných školách v zemi. Jejich uplatnění pak závisí na šikovnosti a celoživotním vzdělávání. Naopak obor dámská a pánská krejčová upadá v zapomnění. „V naší republice končí textilní obory. Nyní to snad zachraňují školy se zaměřením na návrhářství,“ dodala Jarmila Vondrušková.

Mladý módní tvůrce 2010 je už minulostí. Podle pořadatelů jsou vítězi všichni, kdo na školách v zemi udrží oděvní a textilní obory a jejich absolventi následně najdou uplatnění na trhu práce.

/*json*/{"map":{"lat":49.395473,"lng":15.590954,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.395473,"lng":15.590954,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Mladí módní tvůrci soutěžili v Jihlavě.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24