Sběratelé lysohlávek vyrážejí do lesů

Trutnov - Zatímco pro většinu běžných houbařů sezona už skončila, pro sběrače halucinogenních hub lysohlávek sklizeň vrcholí. Najít ale houbu, která se obvykle neobjevuje ani v atlasech, není vůbec jednoduché a už při držení určitého množství hub spáchá takový houbař přestupek proti zákonu. Užívání této drogy navíc může vést především k vážnému poškození duševního zdraví.

V současné době vrcholí sezona pro sběrače lysohlávek. Pro většinu uživatelů jsou lysohlávky především určitým sezonním zpestřením. Tyto přírodní drogy, známé především svými halucinogenními účinky a ve slangu nazývané „houbičky“, způsobují stav, kdy člověk vnímá a prožívá realitu intenzivněji.

Jaroslav Svoboda, mykolog

„Může se stát, že laik houbu zamění s jedovatými závojenkami.“

Najít ale houbu, která se obvykle neobjevuje ani v atlasech, není vůbec jednoduché. Houba je totiž velice snadno zaměnitelná s jinými druhy a taková záměna může mít pro laika i nepříjemné následky v podobě otravy. V případě, že sběratel nějaké lysohlávky najde a odnese, třebaže pro vlastní potřebu, porušuje zákon. „Do čtyřiceti hub lysohlávek se jedná o podezření ze spáchání přestupku a sběrateli hrozí finanční pokuta až do výše patnácti tisíc korun,“ konstatuje mluvčí trutnovské policie Udo Ertner.

Jako u jiných drog, tak také u této přírodní halucinogenní drogy dochází při jejím užívání k nezanedbatelným rizikům. Mezi ty nejzávažnější patří vážné poškození duševního zdraví, neboť droga může spustit různá psychotická onemocnění.