Porážka na Bílé hoře začala u Rakovníka

Rakovník (Středočeský kraj) – Archeologům se podařilo v lesích poblíž Rakovníka objevit vzácné nálezy z roku 1620, kdy se v těchto místech odehrála bitva. Ta předcházela bojům na Bílé hoře. Téměř zapomenuté kapitole českých dějin, u příležitosti 390. výročí události, se věnuje nově instalovaná výstava Bitva u Rakovníka v tamním Muzeu TGM. Návštěvníci zde uvidí dobové mince, zbytky zbraní i koňské postroje. Expozice dokazuje, že pouhých několik dní před bitvou na Bílé hoře se česká stavovská vojska pokusila právě u Rakovníka zastavit nepřítele postupujícího na Prahu.

Doteď se o bitvě u Rakovníka vědělo pouze to, co prozradila dobová rytina. A přitom šlo o událost, která mohla změnit dějiny třicetileté války. Kdyby se tu stavovským vojskům podařilo zastavit císařskou armádu, k bitvě na Bílé hoře nemuselo dojít. „Již 7. listopadu večer se naprosto vyčerpané hladové a unavené zakopávalo stavovské vojsko na Bílé hoře. Když tam druhý den císařsko-ligističtí vojáci dorazili, během hodiny a půl stavy porazili,“ uvedla kurátorka výstavy archeoložka Kateřina Blažková.

Archeologům bylo jasné, že pokud chtějí vědět víc, musí do terénu. Vytipovali si místa a začal nový, více než půl roku trvající průzkum. Archeologové prozkoumali v lesích kolem Rakovníka celkem pět polních opevnění. Výška jejich šipkovitě zalomených valů byla původně vysoká tak, aby se za nimi dokázali vojáci bezpečně skrýt. „Terénním výzkumem s aplikací detektorů kovů se podařilo vytvořit úplně nový pohled na tuto událost. Je to zcela ojedinělý počin v rámci studia třicetileté války u nás,“ prohlásil archeolog Václav Matoušek z Fakulty humanitních studií UK. Našly se zlomky historických zbraní, mušketové a pistolové kule, koňská udidla, podkovy, ale i dobové mince, které vojáci vytratili z kapes. To vše je nyní na výstavě v rakovnickém muzeu. Její autoři chtějí přilákat i děti. „Máme tady stan s císařským důstojníkem, který se v mapě snaží najít, kdeže ten Rakovník vlastně je. Aby si návštěvníci udělali představu, jak to v polním ležení vůbec mohlo vypadat,“ dodala Kateřina Blažková.

Kdo chce, může si na výstavě vyzkoušet například to, jak se asi mohl tvářit velitel císařského vojska hrabě Karel Bonaventura Buquoy po choulostivém zranění, které u Rakovníka roku 1620 utrpěl. Výstava potrvá do 2. ledna.

/*json*/{"map":{"lat":50.104187,"lng":13.731717,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.104187,"lng":13.731717,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Téměř zapomenuté kapitole českých dějin se věnuje nově instalovaná výstava Bitva u Rakovníka v tamním Muzeu TGM.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24