Afghánci z Lógaru přicestovali na stáž do České republiky

Klatovy - Na návštěvu České republiky v neděli přicestovalo celkem dva a dvacet představitelů z afghánské provincie Lógar, kde dlouhodobě působí český provinční rekonstrukční tým (PRT). Do příští neděle mají Afghánci v plánu navštívit celou řadu úřadů, ale i školy, nemocnice, zemědělské provozy a některá média. Úředníci z Afghánské provincie Lógar, se v České republice učí, jak funguje místní samospráva. Ministerstvo pro ně připravilo odbornou stáž v několika malých městech na Klatovsku.

Účastníky stáže jsou úředníci provinční vlády a dalších institucí v provincii včetně příslušníků vznikající afghánské policie a armády. Českou republiku navštíví například ředitelé místních poboček ministerstva zemědělství, kultury či vodních zdrojů. Do Česka přijel také ředitel tamní vězeňské služby, vrchní státní zástupce či starosta Púli Alam, největšího městského střediska v provincii. Na Plzeňsku dnes například navštíví Sušici a Horažďovice, kde si prohlížejí školy a městské lesy.

Afghánci chtějí poznat především zemědělské techniky

„Pro nás je nejdůležitějším odvětvím zemědělství. Proto u vás chceme poznat nové techniky a naučit se novým postupům v tomto oboru,“ uvedl Saed Mahammad Issa, ředitel provinčního ministerstva zemědělství v Lógaru. 

Na Klatovsku nejsou afghánští úředníci náhodou. Právě tato oblast je totiž svojí velikostí a strukturou velmi podobná provinční oblasti Lógar. „Cílem návštěvy je seznámit je s fungováním české státní správy, zejména v krajském a okresním měřítku, a přispět tak k rozvoji kvalitní provinční vlády,“ vysvětila Terezie Täubelová z českého PRT v Lógaru.

Složení odráží programové priority českého PRT. Kromě podpory stabilní vlády jsou to zejména rozvoj zemědělství, rekonstrukce vodních zdrojů a posilování bezpečnosti. Od začátku jeho působení bylo dokončeno 131 projektů, z toho 51 projektů „rychlého dopadu“. PRT tvoří 11 civilních expertů a 261 vojáků. Spolupráce s místní vládou a zvyšování jejích kapacit je pro český PRT pevnou součástí jeho rozvojové strategie.

Afghánští představitelé na stáži na Klatovsku
Afghánští představitelé na stáži na Klatovsku
Více fotek
  • Afghánští představitelé na stáži na Klatovsku autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2104/210348.jpg
  • Afghánští představitelé na stáži na Klatovsku autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2104/210347.jpg