Volební pat v Hradci, mat mohou dát komunisté

Hradec Králové – Je více než měsíc po volbách a v Hradci Králové stále nemají primátora, jeho náměstky a radní. Na tamní politické šachovnici totiž vznikl pat. Žádné ze stran se dosud nepodařilo sestavit koalici s většinou devatenácti hlasů. A co je ještě horší, žádná smysluplná koalice ani není na obzoru. Ve městě se tak nemůže rozhodovat například o řadě výběrových řízení. Vzniklá situace již probouzí pocity nevole.

Na hradecké šachovnici proti sobě hrají dvě seskupení. Středopravicové tvoří ODS, Hradecký demokratický klub, Volba pro město a lidovecká dvojice Doma v Hradci. Má celkem sedmnáct hlasů. Druhá skupina disponuje patnácti mandáty. Tvoří ji vítěz voleb ČSSD, TOP 09 a ekologové ze sdružení Změna pro Hradec. „Je to neřešitelný pat. Čekám, že do 22. listopadu se TOP 09 vrátí do naší původní koalice,“ říká o vzniklé situaci zastupitel a kandidát na primátora za Hradecký demokratický klub Zdeněk Fink. „Ten projekt nepovažujeme za něco, k čemu bychom se měli vracet,“ upozorňuje zastupitel a kandidát na primátora za TOP 09 Richard Nádvorník.  

Čtveřice zastupitelů z TOP 09 totiž jednání o středopravicové koalici nečekaně opustila a odešla k socialistům. Ti jim totiž slíbili post primátora. Ze součtů vyplývá, že rozhodnou komunisté. Člen klubu Štěpán uvedl, že komunisté podpoří ČSSD a TOP 09. „Na druhé straně bychom byli rádi, aby i bez koaliční smlouvy TOP 09 do určité míry tu spolupráci mezi svou koalicí a KSČM přiznala veřejnosti,“ uvádí hradecký zastupitel za KSČM Lubomír Štěpán. 

A to bude pro některé zastupitele TOP 09 problém. Hradec tak dočasně řídí stará rada a náměstek primátora Josef Malíř. „Ta situace rozhodně městu neprospívá. Začínají se hromadit výběrová řízení, kde je potřeba, aby se účastnili příslušní náměstci. A to všechno stojí,“ zdůrazňuje Zdeněk Fink. 

Primátora, náměstky a radní se pokusí zastupitelé znovu zvolit 22. listopadu.